Подршку из ваздуха им је пружала авијација међународне противтерористичке коалиције са САД на челу и Ратно ваздухопловство Ирака.
„Међутим, није било услова да се организовано евакуишу цивили из Мосула и зато је број жртава можда био већи него што је морало бити“, изјавио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.
Ришар Лабавије, главни уредник интернет портала Prochetmoyen-orient.chи, бивши главни уредник Радио Француска, говори на ову тему за Спутњик и наглашава да су водећи светски медији овом догађају поклонили мање пажње него што је то био случај пре неколико месеци са изласком цивила из Алепа:
„Морамо се сетити да су у децембру 2016. године у време битке за Алеп западни медији навелико писали о отмицама и убијању цивила. Док су се Сиријци и руске хуманитарне организације трудили да организују коридоре за несметан и безбедан излазак цивила из Алепа који је био под опсадом, у ове колоне људи упадали су припадници Нусра фронта и других покрета џихадиста и хладнокрвно убијали цивиле. О извршиоцима ових језивих догађаја западна штампа је писала да су то припадници умерене сиријске опозиције“, огорчен је Лабавије.
Бивши главни уредник националног француског радија подвлачи да се овде ради о двоструким стандардима при извештавању о дешавањима у Алепу и Мосулу. Лабавије наводи и да је засад познато да су ослобођени стратешки делови Мосула, али да у самом граду има још терориста:
„Ирачка војска и њени савезници, то јест снаге западне коалиције нису још све „очистили“ од милитаната и видимо да је лоше организован хуманитарни рад са цивилима, нема никакве подршке, нема превоза нити места за прихватање избеглих. У поређењу са оним што се дешавало у Алепу, ово у Мосулу је потпуна катастрофа за цивиле“, истиче је Лабавије.
Међутим, према речима француског публицисте, све ово што се дешава се могло очекивати, јер америчка коалиција води овај рат „из ваздуха“ користећи тешку артиљерију и помоћну снагу устаника чија се дејства тешко могу координисати.
„Сведоци смо једне лоше организоване операције у Ираку и конкретно Мосулу, чије су последице катастрофалне, много горе него последице операције у Алепу. Што се тиче Мосула, западни медији ништа од тога не виде“, закључује Лабавије.