Маске су почеле да падају, а ЕУ је на потезу да одговори на конкретно питање Србији! На нагађање о томе да ли је Брисел поставио Косово као услов Србији за улазак у Европску унију стављена је тачка. То је учинио сам председник Србије Александар Вучић, који је од ЕУ затражио да то отворено каже грађанима Србије, јер је, како је рекао, јасно да се иза различитих примедби Европске уније у вези са преговарачким поглављима 23 и 24 крије питање — Косова.
С обзиром на то да је ова изјава уследила само дан пошто је Вучић од Европске уније затражио да се изјасни да ли јој је Србија потребна, и да, ако јесте, понуди приближан оквир када би могла да изађе из чекаонице и закорачи у ЕУ, очекивано је да се огласи и Брисел.
Међутим, тамо још влада тишина. Зашто?
Бојан Милисављевић, професор међународног права и члан тима Србије за преговоре са Европском унијом, подсећа да у процесу прикључења ЕУ једино ми имамо Поглавље 35, које је везано за Косово, и поглавља 23 и 24. Сва три поглавља, каже он, наметнута су нам као незаобилазна у односу на сва друга поглавља. Другим речима, ако та три поглавља не затворимо, сва друга можемо да и отворимо и затворимо, нећемо моћи да приступимо ЕУ!
„Оно што је двоструки аршин ЕУ видљиво је већ на примеру ССП, који је Косово добило по аутоматизму, док је нама за њега требало пет година. Ту се јасно види да ЕУ баш не игра равномерно према кандидатима. На основу овога проистиче да Косово нама јесте услов за сваки корак напред. Поглавље 35 је у овом тренутку сасвим закочено због неспровођења Бриселског споразума, и то од стране Приштине“, каже наш саговорник.
Професор Милисављевић сумња да би Брисел могао да заигра отворених карата на ову тему, пре свега, како каже, да је став ЕУ видљив преко иступања држава-чланица и њихових представника.
„Став ЕУ је у овом тренутку јасан. Они имају закључен ССП са Косовом, тамо имају своју мисију, и то је са становишта међународног права јасан знак како они виде даљу ситуацију. Дакле, и да не кажу шта им је намера, то произилази из поступака које они предузимају“, напомиње наш саговорник.
У прилог томе да Србија нема намеру да се са ЕУ више игра „мачке и миша“ могла би да буде и најава унутрашњег дијалога у Србији на тему Косова. Да ли постоји могућност да за српским примером, којим случајем, крене и Брисел, па да се „нађемо на пола пута“, Милисављевић чисто сумња. Јер је, како каже, кључ у Приштини.
„Поента је да Приштина не жели да примени оно што је договорено у оквиру Бриселског споразума. Дакле, не треба ми да усмеравамо напор према ЕУ, већ ЕУ према Приштини, да је натера да испуни оно што су потписали и на шта су се обавезали. У том смислу треба очекивати неки јачи притисак на Приштину јер ми смо свој део споразума спровели. Дакле, нема напретка ако једна страна прави уступке, а друга не предузима ништа. У таквим условимa, ни ми не можемо да наставимо да функционишемо“, мишљења је он.
Председник Србије рекао је да Србија „не тражи преко хлеба погаче“, нити да је неко пусти било где, а да то није заслужила. Али, да жели да зна, уколико ми урадимо све што је потребно, када ће доћи дан да Србија закорачи у ЕУ. Како је навео, то је фер и поштено према грађанима Србије.