Саслушање пред већем састављеним од три судије Деветог окружног апелационог суда САД пратио је велики број студената права и радозналих становника Сан Франциска, преноси „Тајм“.
Селфи је снимљен пре шест година, за време Слејтеровог боравка у природном резервату Тангкоко на острву Сулавеси у Индонезији. Наруто је снимио чувени аутопортрет користећи Слејтерову камеру.
ПЕТА је првобитно покренула тужбу 2015. године против издавачке куће „Блурб“ због кршења ауторских права, тврдећи да је Наруто направио фотографију, те да она припада мајмуну, а не Слејтеру. Нажалост, група за права животиња није победила на првом суђењу.
We're talking about one of my favorite cases again! Naruto v Slater and that monkey selfie #IPLSpring pic.twitter.com/3wEHlQAMWC
— Joey Droter (@JDroter) 08. април 2016.
Слејтер тврди да ауторско право за фотографију у Великој Британији има његова компанија, „Вајлдлајф перосналити “.
Док судије нису успеле да донесу пресуду у среду, главни аргумент адвоката ПЕТА Дејвида Шварца се сводио на једну тачку: фотографије могу бити заштићене ауторским правима и Наруто је аутор свог селфија.
„Шта је следеће“, упитала је у изјави за Асошијејтед прес Ангела Данинг, адвокат Дејвида Слејтера. „Ако мајмун може да тужи за кршење ауторских права, шта још може мајмун?“.
„Апсурдно је рећи да мајмун може тужити било кога због кршења ауторских права“, рекла је она.
Уколико победи ПЕТА, био би то „први пут да се животиња прогласи власником имовине, уместо што је проглашавана имовином“, изјавио је адвокат активиста Џеф Кер.
Едру Дјуи, други Слејтеров адвокат, читав случај представља као рекламу организације ПЕТА. Дјуи је у шали додао да је Наруто направио озбиљну грешку и зато се није појавио на суду.
„Као да га није брига“, рекао је Дјуи новинарима.
ПЕТА се нада да ће искористити новац добијен од фотографија како би заштитила станишта мајмуна и наставила да помаже људима у проучавању мајмуна.
„У Закону о ауторским правима не постоји ограничење власништва ауторских права засновано на врстама, а ПЕТА тражи тумачење дела које признаје данашњи научни консензус да мајмуни макаки могу створити оригинално дело“.