У сусрет посети председника Србије Александра Вучића Вашингтону, Монтгомери каже да не очекује да ће Српско-руски хуманитарни центар и статус његовог особља бити битна тачка на дневном реду састанака у Вашингтону.
„Жао ми је што то морам да кажем, али у општој слици, за САД заправо и није битно да ли ће Србија одлучити да се приближи Русији дајући на пример ’дипломатски статус‘ ономе што би требало да буде ’хуманитарни центар‘. Дани Хладног рата када су те ствари биле важне за САД одавно су прошли“, рекао је Монтгомери за Танјуг.
Он, заправо, указује да је то „много важније питање за народ Србије и то како он види своју будућност“.
„Јер импликације те одлуке сносиће народ Србије а не САД“, истиче Монтгомери.
„Премда мислим да велики мајстор неутралности током Хладног рата, маршал Тито, никад не би пристао да има руску базу на српској територији названу другим именом, његово време је давно прошло“, додаје он.
Уз ограду да САД нису чланица ЕУ, а да се и ЕУ суочавају са бројним изазовима, амерички дипломата каже да разуме Вучићев захтев за убрзан приступ Србије ЕУ.
Чланице ЕУ изгледа нису у стању да схвате да неизвесност, дуга одлагања и препреке у процесу приступања имају кумулативан негативан утицај на Србију и да подршка уласку у ЕУ опада, указује он.
„Председник покушава да скрене пажњу на то. Он жели, а и људи у Србији заслужују, јаснију идеју о томе шта их чека и у ком временском периоду“, рекао је Монтгомери.
Он додаје и да „колко год то било нефер“ и суседи као што је Хрватска могу отежати тај пут како би забележили поене на политичком плану.
„А неке у ЕУ ће стварно бринути и односи Србије и Русије, или ће их користити као изговор да још више успоре процес приступања. То су све препреке које не зависе од Србије.“
Он очекује да ће међу најважнијим темама током предстојећих сусрета председника Вучића у Вашингтону бити и стабилност и претње које доноси тероризам, а да ће Вучић искористити посету да ојача економску сарадњу и привуче нова америчка улагања.