„Ако Доналд Трамп не именује јаког и образованог министра одбране, који би од генерала затражио одговорност и апеловао на радикалне промене, војска ће изгубити много више од новца“, сматра он.
Са тачке гледишта Макгрегора, више руководство америчке војске не разуме да сада више није време Другог светског рата. По његовом мишљењу, она више воли да улаже милијарде у технологије, које се нису баш најбоље показале, а које ће наводно помоћи у далекој будућности да победе у рату.
„Он подсећа да предстојеће војне вежбе НАТО-а у Бугарској, у оквиру којих десант НАТО-а треба да се искрца на територији условног противника, заузимају аеродром и ’повећавају војну моћ‘ за наредне операције.“
Макгрегор то назива „војним вежбама за извођење суицида“, што је добро познато и источноевропским партнерима САД и Русији. Свака таква операција захтева предност САД у ваздуху, на мору, на читавом бојном пољу на означеној територији. Ако би САД покушале да покрену такву операцију против Русије, Кине или Северне Кореје, те „војне вежбе“ би се завршиле за неколико минута, уверен је експерт.
Још једном „катастрофом“ америчке војске Макгрегор сматра потребу за присуством 200 хиљада војника регуларне војске у Африци, Азији, на Блиском истоку, а све због операција на челу са Вашингтоном у тим регионима.
„У основи војне моћи леже војне формације, а не број војника. У овом тренутку америчка војска се налази по читавом свету, док су њене формације остаци хладног рата“, објашњава аутор.
Јединице америчке војске у садашњем облику нису спремне за јединствене, интегралне акције у „најсмртоноснијој војној ситуацији од времена Другог светског рата“, сматра он.
По његовом мишљењу претња критичне ситуације, као што је Корејски рат 50-их година, расте сваког месеца. Управо зато није искључено да ће историја судити Доналду Трампу управо по избору који он сада прави како би именовао новог министра одбране, закључује Макгрегор.