Званичан податак да се у озлоглашеној терористичкој организацији ДАЕШ налази и 49 људи из Србије није пријатно чути. Утешно је што наша држава зна ко су они и где се налазе, као и да је, како је то рекао министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, безбедност у земљи добра, а нестабилност терористичких напада из региона није се прелила на Србију.
„Србије је безбедна, помоћи ћемо и комшијама, јер је потребна стабилност региона“, рекао је Стефановић.
Да ли је Србија заиста безбедна од терористичких напада, и шта би ту безбедност могло да наруши?
Милан Пашански, стручњак за тероризам, за Спутњик каже да је добро што наше службе безбедности знају за овакве групације и што их држе под контролом.
У том контексту, он верује да за сада опасност од напада не постоји, али упозорава и да постоје разне могућности за тероризам који се налази у сивој зони.
Наш саговорник је мишљења да уколико такве опције постоје наше безбедносне службе сасвим сигурно то знају и прате. Он напомиње и да то што је ДАЕШ на издисају не значи да ће међународни тероризма да спласне, већ да ће се у прво време максимално активирати да би доказали да то што су изгубили територију не значи и да су изгубили жељу за терористичким активностима како би афирмисали своје политичке циљеве.
„Број од 49 људи из Србије је сигурно поуздан податак, и охрабрује што то знамо јер су они сасвим сигурно под контролом. Е сад, да ли постоји нека ’сива цифра‘, коју не желе да јавност сазна да би истрага била успешнија, то не знамо. Али вероватно групација која је већ тамо не би требало да представља проблем по повратку у Србији“, уверен је Пашански.
Ако постоји та такозвана сива зона терориста, могла би да буде опасност, наводи наш саговорник. То су углавном особе које су својевремено прошле обуку у ДАЕШ-у и које називају „усамљени вукови“ или „спавачи“. Пашански верује да њих не би требало да има у тзв. ужој Србији. Али и да их, хипотетички речено, има, по његовим речима, требало би обратити пажњу на више ствари.
„Ту има више фактора који терористима иду у прилог. То је такозвана ’пужућа окупација‘ Европе таласом избеглица која може да створи проблеме. Други проблем је постојање такозваних џепова у којима терористи могу привремено или стално да бораве“, наводи он.
Пашански каже да је разбијање терориста у Сирији довело до тога да се њихови чланови разлију по читавој планети. Како каже, тренутно им је главно упориште у Анадолији, одакле се полако спремају да крену ка ЕУ.
„Пошто су тамо упаљени сви аларми, они ће успут неко време да проведу у џеповима као што су Космет, Санџак, а крајња дестинација им је Босна и Херцеговина“, наводи наш саговорник.
Он додаје да је веома могуће да се део такве групације трајно инфилтрира у будуће војне структуре на Косову, где би могли несметано да раде као инструктори за обуку кадрова, а временом можда и да постану део те формације. Запад, додаје наш саговорник, наравно да то може да сазна, али се неће превише „потрести“ ако се то и деси.
У хипотетичкој причи, закључује наш саговорник, Србија би могла да се нађе на мети радикалних исламиста само под једним условом: да се отворено укључи у борбу против њих, уз неки од светских блокова који се боре против ових терориста.
Не треба заборавити да су пре две године у видео-поруци под називом „Ми смо исламски хилафет — касида“ пристaлице ДАЕШ-а означиле Србију као центар Балкана, и прву мету у региону. Након тога, како су тада навели, планирају да освоје и БиХ, Хрватску, Македонију и Црну Гору и Косово.
И не само то. Пре неколико дана, ДАЕШ је у свом последњем издању магазина „Румијах“ за Балкан, објавио текст под називом „Балкан: Крв за непријатеље, мед за пријатеље“, где су упутили отворену претњу земљама региона.
ДАЕШ је поручио да није заборавио Балкан, већ да су само преокупирани неким другим подручјима.