„Иницијатива ’Појас и пут‘ је пореклом из Кине, али припада свету. Кина је спремна да заједно са свим земљама, укључујући Србију, руку подруку, заједно подстиче нове резултате у међународној сарадњи изградње ’Појаса и пута‘“, рекао је Џанг обраћајући се на посебној седници Скупштине Србије, којој је присуствовала и премијерка Ана Брнабић.
Наводећи да се искрено нада да ће Србија што пре постати члан европске фамилије, Џанг је истакао да је Србија прва земља у региону која је остварила стратешко партнерство са Кином чиме је, истиче, отворено ново историјско поглавље пријатељске сарадње двеју земаља.
Он је позвао на заједничку изградњу светле будућности и стратешког партнерства Кине и Србије.
Истичући да су обим трговине и инвестиције у брзој експанзији, а сарадња у области производног капацитета, телекомуникација, изградње инфраструктуре у сталном замаху, Џанг каже да је у 2016. обим билатералне трговине Кине и Србије износио 590 милиона долара са растом од 8,2 одсто, а да је само за прва четири месеца ове године тај раст премашио 20 одсто.
„Тако је Кина постала највећи трговински партнер Србије у региону Азије“, додао је Џанг.
Навео је да је мост на Дунаву у Београду, назван мостом пријатељства Кине и Србије, први мост који је кинеска компанија изградила у Европи.
Истакао је и низ важних пројеката, као што су пруга Београд—Будимпешта, деонице ауто-пута Е763, ТЕ Костолац чија је реализација, каже, успешно у току.
Ти пројекти су, наводи, постали узори и пилот-пројекти у сарадњи Кине и земаља централне и источне Европе.
Изразио је очекивање да ће Србија и Кина синхронизовати изградњу „Појаса и пута“ са Стратегијом индустријализације Србије, ослободити развојни потенцијал, те унапредити пројекте међу којима је и Железара Смедерево.
Џанг, који је у првој посети Србији, подсетио је на заједничку декларацију коју су председници Кине и Србије, Си Ђинпинг и Томислава Николић потписали 2013. истичући да су 2016. приликом посете кинеског председника Србији билатерални односи подигнути на ниво свеобухватног стратешког партнерства.
Говорећи о дугогодишњем традиционалном пријатељству двеју земаља, Џанг је навео да су политички односи Србије и Кине на веома виском нивоу.
„Кинеска страна ће подржавати пут који је народ Србије сам изабрао, као и напоре Србије у очувању суверенитета и територијалног интегритета Србије“, рекао је Џанг.
Говорећи о културној размени двеју држава, Џанг је навео да су у последње две године успостављени механизми сарадње у областима културе, образовања, науке и технологије.
Истакао је да је културна размена двеју држава разнолика и богата, те навео да су некада стари југословенски филмови попут „Валтер брани Сарајево“ и „Мост“ придобили симпатије и обожавање бројних кинеских гледалаца.
„И дан данас песма ’Бела ћао‘ се широко пева у Кини“, додао је Џанг.