Полигон на обали Црног мора, недалеко од Варне, није непознаница за српске ракеташе, јер је ово четврти пут да изводе заједничко гађање са бугарским колегама.
Министарство одбране саопштава да су претходних година велике врућине биле додатни изазов за свакодневне активности на полигону, док ће овогодишњи боравак на „Шабли“ остати упамћен по ветру који је често мењао интензитет и правац.
Како се наводи, са осматрачнице командног места вежбе може се видети да се на полигону ужурбано ради, како би све било спремно за дан гађања, а упутства оних који су већ били у прилици да „препешаче“ полигон, помажу онима који се први пут сусрећу са њим.
Пуковник Тиосав Јанковић, заменик команданта 250. ракетне бригаде, био је у прилици да учествује на гађањима на „Шабли“ и претходна три пута и. како истиче, оно што је константа свих ових година је да припадници наше војске том задатку приступају одговорно тако да путу за Бугарску претходе озбиљан рад и припреме.
„Разлика је то што је 2010. године било прво бојно гађање после рата. Већ 2011. године, неки модели гађања и алгоритми су били уходани и људи су стекли неко искуство, па смо дошли до тога да је овогодишње гађање постало рутински задатак“, каже пуковник Јанковић додајући да, ипак, свако гађање, ма колико све било јасно и познато, носи са собом дозу неизвесности и да се ништа у потпуности не може предвидети, па се захтева брзо и промишљено реаговање.
Када је реч о обучености људства, пуковник Јанковић истиче да оваква гађања имају непроцењиву вредност, јер им претходе свеобухватне теоретске и практичне припреме.
„Они знају како све то изгледа теоретски и шта све треба да ураде, али тај осећај када послуга лансира ракету и чује звук стартног мотора, када осете вибрирање тла и виде експлозију ракете на екрану, а они који то гледају споља кад виде импресивни лет ракете, потпуно је други доживљај и то је онај најфинији завршни слој који њихове обученост и знања“, рекао је пуковник Јанковић истичући да управо због тога на „Шаблу“ ракеташи долазе мотивисани и професионално радознали, као и да је због тога оштра конкуренција ко ће бити изабран да представља нашу војску на „Шабли“.
Како саопштава Министарство, по доласку на „Шаблу“, највише посла било је на положају ракетно-техничке батерије, а заставник Бојан Петковић, који руководи ракетним системом КУБ који је трећи пут на „Шабли“, вођа је екипе за припрему ракета за бојево гађање.
Говорећи о искуствима са претходних гађања на том полигону, он истиче да су српски ракеташи пут Бугарске пошли са једним циљем — да изврше задатак успешно. Када је реч о стручној терминологији, мимоилажења нема, а сусрети на „Шабли“ прилика су и за размену искустава у домену струке.