То је објавио „Вашингтон пост“, позивајући се на изјаве неименованих званичника америчке обавештајне службе којима су чланови Владе Уједињених Арапских Емирата 23. маја рекли за план.
Прича се наредног дана појавила на сајту новинске агенције Катара КНА с наводним цитатом изјаве емира Катара, шеика Тамима бин Хамада ел Танија у којем је хвалио Иран и навео да Катар има добре везе са Израелом. Сличне инсцениране изјаве појавиле су се на Твитер налогу те новинске агенције.
Катарска новинска агенција КНА је убрзо саопштила да је хакована и уклонила је чланак, али су Саудијска Арабија, УАЕ, Бахреин и Египат блокирали катарске медије и касније прекинули дипломатске и све друге везе с Катаром.
У саопшењу Амбасаде Уједињених Арапских Емирата у Вашингтону, међутим, пише да су наводи америчког листа „лажни“ и да УАЕ „немају никакву улогу“ у хаковању које се помиње.
Катарска криза може да угрози борбу коалиције предвођене САД против екстремистичке групе ДАЕШ, пошто су сви учесници амерички партнери и припадници коалиције.
У Катару се налази више од 10.000 америчких војника и регионално седиште америчке Централне команде, док се у Бахреину налази америчка Пета флота.
АП наводи да председник САД Доналд Трамп снажно подржава Саудијску Арабију и УАЕ у спору, а тиме и њихове наводе да Доха подржава екстремисте ДАЕШ-а и дестабилизује снаге на Блиском истоку.
Амерички државни секретар Рекс Тилерсон недавно је имао дипломатску турнеју у земљама Персијског залива, али је завршио посету без видљивих знакова решења кризе.