Као и до сада, прва три дана салон ће моћи да посете само учесници програма — представници авио-космичке индустрије, војне и политичке делегације, као и медији, док ће последња три дана бити отворена и за јавност.
Организатори најављују присуство чак 770 компанија из 32 државе, богату статичку изложбу, али и занимљив летачки програм.
Више од 40 одсто руских учесника биће московске компаније. Своје националне павиљоне са изложеним експонатима имаће десет земаља и то Немачка, Француска, Италија, Швајцарска, Чешка, Кина, Индија, Иран, Канада и Белорусија.
Према речима генералног директора МАКС 2017 Александра Левина, у програму ће бити приказано 200 ваздухоплова различитих типова и намена. На статичкој изложби ће бити представљено око 116 летелица, а у летачком програму 84. Посебну експозицију приказаће Ваздушно-космичке снаге Русије.
На овогодишњем МАКС-у Русија ће показати виталност своје ваздухопловне индустрије, технолошке иновације у авио-индустрији, а такође биће спроведени преговори и потписани разни уговори о сарадњи са партнерима из иностранства.
У оквиру летачког програма наступиће чак осам акро-група, шест руских и две из иностранства, емиратска „Фурсан“ и летонска „Балтичка пчела“.
Акро-група „Руски витезови“ први пут ће на МАКС-у летети на новим вишенаменским борбеним авионима Су-30СМ, а осим „Витезова“ спектакл на небу изнад Жуковског приредиће и „Стрижи“, „Руски соколови“ и друге руске летачке акробатске групе.
Сваки МАКС је до сада доносио нека изненађења, па ни овај неће бити изузетак. Тако ће, на пример, на овом авио-салону први пут бити представљен руски вишенаменски ловачки авион „Миг-35“, док ће летачки програм овог МиГ-а бити приказан на форуму „Армија 2017“ у августу.
Такође, посетиоци ће имати прилику да виде и јединствени летећи аутомобил — амфибију „Тритон“. У питању је двосед који може да се преко копна креће на електронски погон, у ваздуху као авион са меким крилима, а по води као чамац-амфибија.
На МАКС-у ће бити представљен и модернизовани војно-транспортни хеликоптер Ми-171Ш-ВН, предвиђен за решавање задатака у борби против тероризма. Реч је о најновијој модификацији војно-транспортног хеликоптера типа Ми-8/17, а направљен је на основу искустава из Сирије.
Посебна изложба биће посвећена авијацијским средствима за уништавање, посебно најновијим бомбама. Рецимо, концерн „Техмаш“ представиће велико-детонирајућу зрачну бомбу ОДАБ-500ПМВ, дизајнирану да уништи индустријске објекте, опрему и људску снагу непријатеља.
„На овогодишњем МАКС-у биће приказани и они авиони који су били у експлоатацији, а који су сада модификовани. Од нових авиона биће показан путнички авион, који је већ летео —’Суперџет 100 ОКБ‘, а такође и нови МС-21. Тај авион је већ почео програм летачких тестирања и мислим да ће у наредне две-три године добити сертификат и почети да се примењује. Могуће је и да ће се он извозити. Осим тога, биће представљена и одређена количина оружја, нове модификације ракета и ракетних система. Врло је могуће да буде показана и модификација система С-300. Такође, на МАКС-у ће бити створени и сви услови за склапање нових уговора, како би Русија заинтересованим државама испоручивала оружје за одбрану својих земаља. Такође, на бројним штандовима моћи ће да се сазна све о представљеној техници, војне и цивилне намене“, рекао је за Спутњик Виктор Прјадка, генерални директор компаније „Алијанса ваздухопловне технике Авинтел“.
Вредност руског извоза оружја и војне опреме достигао је суму од две милијарде долара у првом полугодишту ове године, а очекује се да ће захваљујући МАКС-у бити увећан портфолио поруџбина за будуће испоруке.
Овогодишњи, 13. московски авио-салон МАКС обећава да ће бити рекордан по посећености, а о безбедности учесника и посетилаца бринуће више од 3.000 полицајаца и припадника Руске гарде.
Подсетимо, последњи МАКС 2015 посетило је око пола милиона људи.