Бела кућа нити потврђује, нити демантује вест, а у Москви, према речима представника Министарства спољних послова Артјома Кожина, поздрављају сваки корак који доприноси напетости на Блиском истоку.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков каже да та тема није била на дневном реду лидера Русије и САД, Владимира Путина и Доналда Трампа током сусрета у Хамбургу на самиту Г20.
Програм је активан од 2013. године и његов циљ је био да се изврши притисак на сиријског председника Башара ел Асада како би се осигурао његов одлазак са власти.
Чарлс Листер са Института за Блиски исток у Вашингтону изјавио је да је Америка „упала у руску замку“, а један од садашњих запослених у администрацији је признао да је „Путин победио у Сирији“.
Према оцени руских аналитичара, ако је Трамп заиста прекинуо програм подршке противницима сиријског лидера Башара ел Асада, ситуација у земљи ће се осетно променити. Додају, међутим: рано је за радовање.
Директор Центра за блискоисточне и средњоазијске студије Семјон Багдасаров каже за Спутњик да не треба превише очекивати од ове мере председника Сједињених Држава.
„Ништа се после ове одлуке Трампа неће заиста променити. Прво, називамо ствари правим именом. Постоји још један амерички програм који се тиче подршке одредима самоодбране партије „Демократски савез“, како се понекад у Русији називају сиријски Курди који чине главну силу сиријских оружаних снага. То и јесте та снага на коју рачунају Американци. А рачунати на оне који су оријентисани на Турску нема смисла. Зато сматрам да је Трамп овде прилично прагматично поступио“, каже Багдасаров.
На питање да ли одлука Доналда Трампа фактички представља прекид доставе оружја сиријској опозицији Багдасаров каже да би то могло да значи обустављање испоруке оружја и муниције на територији Турске.
„Ако се узме у обзир да су односи Турске и САД веома лоши и да је значајан део Сиријске слободне армије која ратује на северозападу већ под командом Турске, зашто би Американци додатно трошили новац? Американци су, понављам, решили да подржавају Курде, који су у суштини организација заснована на принципима марксизма и која има око сто хиљада душа“, објашњава Багдасаров и подсећа да је министар одбране САД изјавио да ће новац бити исплаћен после заузимања Раке. Он поставља питање зашто би онда Американци траћили новац још и на акције ЦИА.
Ипак, „Вашингтон пост“ наводи да ће паралелни програм Пентагона за обуку сиријских снага за борбу против ДАЕШ-а бити настављен, а Багдасаров каже да Сједињене Државе још нису завршиле посао у Сирији и да постоји и некаква „Нова сиријска армија“.
„Имам одређене претпоставке да је то можда формација која није створена уз спонзорство ЦИА, већ америчког Министарства одбране. Док одреде који су активни уз јорданску границу финансирају Саудијци и Авганистанци“, каже Багдасаров.
Бивши амерички председник Барак Обама одобрио је програм за подршку побуњеницима 2013. године у време када су разне групе побуњеника тражиле спољну подршку у устанку против „Асадовог режима“. САД и Русија постигле су договор о прекиду ватре у југозападној Сирији 7. јула на самиту Г20 у Хамбургу. Та одлука, каже руски сенатор Константин Косачов, отвара нове могућности за сарадњу Москве и Вашингтона у рату против тероризма.