Руске домаћице су још пре неколико векова спремале укусни слаткиш од младог сира, павлаке и јаја — све то добро умутивши. Смеса се хладила на природан начин на „цичи зими“, а после би се служила са медом и зачинима попут цимета или мускатног орашчића.
Данас се, према статистичким подацима, у Русији произведе око четиристо тона сладоледа годишње. Упркос разним променама у друштву и на тржишту уопште, сладолед је и поред мноштва различитих новитета и даље остао популарна посластица.
Руски произвођачи нуде веома широк избор најразличитијих врста сладоледа, а у совјетско време биле су омиљене две врсте: „пломбир“ и „ескимо“.
„Пломбир“ наводно потиче из француског града Пломбје ле Бан. Ради се о француском млечном сладоледу који је оригинално био припреман од слатке павлаке и јаја. Накнадно се могу додавати екстракт ваниле, стругани бадем, чоколада, суво воће. Овај сладолед се индустријски масовно правио и врло радо конзумирао у совјетско време, а популаран је у Русији и данас.
Што се тиче сладоледа „ескимо“, он највише подсећа на сладолед којег се многи од нас сећају из детињства под сличним називом „снешко“. И „ескимо“ је наводно настао у Француској. И овде се ради о млечном сладоледу који се хладио у калупима све са штапићем, на којем би потом стајао. Пре служења, овај сладолед су умакали у чоколадну глазуру. Име је, опет наводно, добио у једном од париских биоскопа у време када се давао филм о Ескимима. Индустријска производња ове посластице почиње 1935. године. Током Другог светског рата, производња је била обустављена, али већ 1947. године и обновљена.
На савременом руском тржишту сладоледа може се наћи све што вам душа иште: од млечних до оних који су направљени на бази воћног сока, такозвани сорбеи или шербети. Такође, новина су и сладоледи са додатком пробиотика, смањеним садржајем масноће и шећера.
Има и нових, необичних укуса: са сланином, са шишаркама, с тиквом и зачинима, па са чилијем и са алкохолним коктелима, пржени сладолед. Такође сладолед „нафта“ не излази из моде већ неколико сезона.
Сладолед је један је од омиљених слаткиша и председника Владимира Путина. Највише, кажу, воли „пломбир“ и воћни. Руски сладолед прославио sе и у Кини. Наиме, пред самит Г20 септембра прошле године у Кини руски председник је поклонио кинеском лидеру Си Ђинпингу кутију руског сладоледа. Вешти Кинези одмах су од тога направили бренд и почели да продају сладолед са Путиновим ликом.
У руској престоници данас почиње тематски фестивал „Московско лето. Цветни џем“ и трајаће до 6. августа. Из самог назива јасно је да се ради о празнику слаткиша и цвећа.
На више од 40 различитих места по целом граду, цвећем украшени киосци биће места где ће се продавати сладолед и разне врсте џема из целе Русије. Овај 22. јул је резервисан као дан посебно посвећен сладоледу.