Одлуку о његовом избору саопштила је Бела кућа након вишемесечног одлагања именовања услед нарушених односа између две земље, а Москва је у међувремену одобрила његов избор.
Бела кућа је још у марту потврдила да ће у Москву послати Хантсмена, бившег републиканског председничког кандидата и америчког амбасадора у Кини за време мандата Барака Обаме.
Формално именовање и слање номинације Сенату на потврду је, међутим, одлагано, јер су САД чекале да Русија одобри тај избор, пише „Вашингтон пост“.
Кремљ је одобрио Хантсменово именовање отприлике у исто време кад су САД одобриле да руски политичар Анатолиј Антонов буде амбасадор у Вашингтону. Влада земље-домаћина мора да одобри именовање амбасадора, подсећа лист.
Републиканац Хантсмен (57) био је амбасадор у Кини од 2009. до 2011, у Сингапуру од 1992. до 1993, током мандата Џорџа Буша Млађег, а обављао је више значајних дужности у америчком Министарству трговине. Кандидовао се за председника на изборима 2012.
Био је у управним телима великих компанија попут „Хилтона“, „Шеврона“ и „Форд мотора“.
Именовање Хантсмана Доналд Трамп поново показује да су бизнисмени кадрови у које Америка има највише поверења, наводе аналитички портали.
Ханстменова породица поседује компанију која има пословне интересе у Русији, у коју је новоименовани амбасадор путовао у том својству, наводи „Вашингтон пост“, преноси „Блиц“.
Он је, међутим, познатији као стручњак за Кину. Хантсмен говори мандарински кинески, а он и његова жена усвојили су кћерку из Кине.
Тренутно, Хантсман обавља дужност председника спољнополитичког института „Атлантик каунсила“, а уједно је и председник своје фондације за борбу против карцинома.
Његово именовање још мора да потврди Сенат.
„Вашингтон пост“ указује на то да ова номинација долази у време отопљења у односима САД—Русија, након првог личног сусрета између америчког и руског председника, Доналда Трампа и Владимира Путина, на самиту Г20 у Хамбургу.
Трампова администрација је под ватром због истраге о умешаности Русије у америчке председничке изборе 2016. године.
Хантсменова номинација објављена је дан након што се заменик руског министра спољних послова Сергеј Рјабков сусрео у Стејт департменту са подсекретаром Томасом Шеноном.
На том састанку се разговарало о „иритантним стварима“ у америчко-руском односу, укључујући захтев Москве да им САД врате два здања у власништву Русије у Мериленду и Њујорку, која су заплењена у децембру, делимично као одговор на „руско петљање“ у изборе.
Званичници Беле куће кажу да су САД спремне да врате здања Русији, иако је Обамина администрација тврдила да се користе за шпијунажу.