Емре Демир, бивши главни уредник турског недељника „Заман“, најтиражнијег листа турске опозиције у Француској, који је из безбедносних разлога затворен јер је 80 новинара овог листа било ухапшено у Турској, сматра да ова публикација агенције „Анадолија“ носи врло озбиљан карактер. Демир објашњава да 90 одсто медија у Турској контролише Влада, односно Ердоган или чланови његове породице.
„То што је информацију о месту где се налазе војне базе у Сирији објавила агенција ’Анадолија‘ значи да турска Влада покушава да саботира војну операцију у Раки и истовремено покушава нешто да саопшти Америци. Мислим да је за Анкару то начин да искаже своје незадовољство војном алијансом између САД и Курда“.
Демир додаје да у очима Анкаре Курди представљају опасност по саму Турску, и да за њих представљају већу опасност и од ДАЕШ–а:
„За Ердогана чак и идеја да Курди једног дана добију могућност да формирају сопствену државу и постану озбиљни савезници Француске и САД представља велики ризик. Зато он жели да омета војне операције које спроводе Курди уз подршку међународне коалиције“.
Жак Хогард, француски резервни официр и стручњак у области корпоративне дипломатије у иностранству такође сматра да је Ердоган веома незадовољан присуством Курда које подржавају САД и њихови западни савезници и за Спутњик објашњава да је ова околност била „окидач за цурење информација“:
„Ово објављивање војних информација о положају специјалних снага је ниски ударац који може бити крајње опасан за америчке и француске војнике. Исламистичке банде ДАЕШ-а и друге терористичке групе прикупљају информације, а наши непријатељи када планирају своје терористичке нападе несумњиво користе изворе у облику међународних медија“, закључује Хогард.
Француски војно-обавештајни стручњак подвлачи да би турске власти, које очигледно стално користе двоструке аршине, морале да објасне своје поступке у оквиру НАТО-а, чијим се чланством поносе.