Сенат САД је у јуну одобрио нацрт закона који подразумева нове санкције Русији. Предвиђено је смањење максималног рока за тржишно финансирање руских банака које су под санкцијама на 14 дана, а компанија из нафтно-гасног сектора на 30 дана.
Низ америчких компанија заложио се за измену овог нацрта закона који би могао негативно да се одрази на амерички бизнис, пренео је телевизијски канал Си-Ен-Ен позивајући се на изворе у Конгресу САД. Међу онима који су били против ове иницијативе били су и нафтни и енергетски гиганти БП, „Ексон“ и „Џенерал електрик“.
„Треба наставити залагање против гасовода ’Северни ток 2’, имајући у виду његов утицај на енергетску безбедност Европске уније, развој гасног тржишта у Централној и Источној Европи и енергетске реформе у Украјини“, наведено је у објављеном документу. Ова порука је упућена америчкој администрацији, на шта указује формулација „у оквиру политике САД“.
Према овом нацрту закона, Конгрес САД треба да обавеже америчког председника Доналда Трампа да учини извоз енергетских ресурса Европској унији приоритетом ради „заштите енергетске безбедности савезника“.
„У оквиру политике САД… треба радити с државама-чланицама Европске уније и институцијама ЕУ како би се заштитила енергетска безбедност стварањем разноврсног и слободног енергетског тржишта које омогућава разне изворе, достављаче и маршруте“, наведено је у документу.
Раније не Министарство иностраних послова Немачке саопштило да сматра да намера САД да уз помоћ санкционих механизама минира европске гасне пројекте није исправна.
„Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода укупног капацитета 55 милијарди кубних метара гаса годишње од обала Русије, Балтичким морем, до Немачке.
Нове санкције Русији, додаје се у документу, не треба да се тичу руско-америчке сарадње у космосу и делатност НАСА.