„Те земље су много напредовале, али не само захваљујући новцу, јер није све у новцу. Много тога зависи од организације, поштовања прописа, понашања и свести људи и појединаца и заједничког деловања, јер нико сам не може да реши ни један од важних проблема животне средине“, рекао је министар Триван.
Питамо га докле смо стигли и шта су нам приоритети.
У Скупштини Србије, на састанку Преговарачке групе 27 са организацијама цивилног друштва у оквиру Националног конвента о Европској унији, Триван је истакао да се у међународној заједници цене напори и резултати које смо постигли у тој области протеклих година. Србији ће за примену европских еколошких стандарда бити потребно приближно 15 милијарди евра. Који су рокови за достизање тих стандарда? Како ће Србија обезбедити та средства?
Србија је, припремајући се за приступ ЕУ усвојила низ закона из области заштите животне средине. Проблем је, међутим, у томе што се не примењују у потпуности.
„Очекујемо да грађани и медији буду најјача инспекција, јер само заједно можемо да унапредимо животну средину“, изјавио је министар Триван. Питамо га шта ће надлежно Министарство, на чијем је челу, учинити да се ситуација поправи, да нас не угрожавају смеће, отпад и отпадне воде, да се по питању циркуларне економије пређе са речи на дела…
Ових дана смо суочени са тропским температурама. Климатске промене су све више наша свакодневица. Србија је прихватила Париски споразум о климатским променама. Колико ми, као мала земља можемо да допринесемо очувању планете?