Франзони и Валдегамбери сматрају да ће, захваљујући пријатељству и блиским везама народа Италије и Русије, овај документ попут моста повезати Череу и руско полуострво Крим.
„На идеју је првенствено дошао Стефано Валдегамбери пре неколико месеци. Обојици нам се допала иницијатива, јер делимо политичке ставове. Овај пројекат ће бити знак да смо отворени за везе са Кримом и да желимо ’мост‘ са Руском Федерацијом“, објашњава за Спутњик Марко Франзони.
Наш саговорник додаје да је руско тржиште веома важно за Италију у целости, за друштво и за компаније, посебно оне из Венета. То су најпре компаније које се баве производњом намештаја и оне су на руском тржишту присутне већ тридесетак година. Имајући у виду да су ове компаније много и улагале, санкције су очигледно довеле до значајног пада прихода. Ове околности су додатно ослабиле стање у овом сектору који иначе пролази кроз структурну кризу, у којој се иначе већ много година налази не само Италија већ и цела Европа.
Економска ситуација се генерално погоршала, иако за то заправо није било ни разлога ни потребе.
„Наш циљ је да пошаљемо знак да смо спремни за дијалог. Не желимо на себе да преузимамо улогу некаквог органа који се бави спољном политиком, не желимо да предузимамо било какве дипломатске кораке. Желимо да пошаљемо политички сигнал нашој држави Италији, али и Европској унији. Ни једна ни друга не могу самостално да воде спољну политику. Осим тога, желимо да повратимо веру локалним произвођачима, који су на својој кожи већ осетили економску кризу и ефекте руских санкција. Мере попут санкција противрече духу европских вредности, али и грађанима који подржавају право народа на самоопредељење. Не сме се заборавити да су становници Крима на референдуму гласали да желе да се врате у оквире Русије“, објашњава Франзони.
Конкретно, ова два Италијана желе да регионални савет одобри протокол о намерама, који предвиђа могућност успостављања односа о братимљењу са било којим градом на Криму. Саговорник Спутњика сматра да би овакви односи могли да стимулишу развој културних и трговачких веза.
„Уз подршку Стефана Валдегамберија желим да успоставим контакт са једним градом на Криму и очекујемо да ће нам ускоро бити одобрен протокол о намерама. Након тога, наредних месеци планирамо и конкретне посете како бисмо успоставили и конкретне контакте“, закључује Франзони.