Група ронилаца из Поморске службе Велике Британије открила је сандук у олупини брода из Другог светског рата који је нетакнут лежао скоро 78 година. Портал „Метро“ наводи да би у ковчегу могло да се налази до четири тоне вредног метала. Верује се да је то злато из јужноамеричких банака и да би његова вредност могла да износи 100 милиона фунти (130,8 милиона долара).
Немачки теретни брод „СС Минден“ путовао је за Немачку када га је наводно приметила британска морнарица, стога су нацистички званичници у септембру 1939. године наредили да се „СС Минден“ потопи на око 190 километара југоисточно од Исланда.
Поморска служба поднела је захтев Влади Исланда за дозволу за отварање ковчега. Исландски званичници ће одлучити ко је власник олупине у Атлантику.
Ловци на благо и истраживачи већ деценијама лове изгубљено нацистичко злато. Постоји распрострањена легенда о три воза са златом из доба нацистичке Немачке који су закопани у тајним подземним тунелима које су нацисти изградили почетком 1945. године. Возови никада нису пронађени, али према гласинама, у њима се налазе 300 тона злата, оружје, уметничка дела и накит.
Верује се да је један од такозваних нацистичких златних возова отпремљен из некадашњег немачког града Бреслауа (данас Вроцлав у Пољској) док је совјетска Црвена армија марширала према Берлину. Међутим, воз је нестао негде у планинама близу данашње границе између Пољске и Чешке и никада није пронађен, упркос неким доказима о његовом постојању.
Још једна дугогодишња историјска мистерија, локација митске руске ћилибарске собе, која је опљачкана током Другог светског рата, такође није решена. Соба која је била украшена ћилибарским плочама са златним листовима и огледалима првобитно је изграђена у 18. веку за Екатаринин дворац у Царском Селу код Санкт Петербурга, изгубљена је током Другог светског рата након што су је заплениле немачке нацистичке снаге.
Постоји најмање 15 теорија о њеној локацији, а стручњаци сматрају да би ћилибарска соба могла да се налази негде у руској Калињинградској области, Немачкој, Пољској, Чешкој, па чак и на дну Балтичког мора. Ниједна од тих верзија није потврђена. Ћилибарска соба која је тренутно доступна на изложби у Екатаринином дворцу заправо је реконструкција завршена 2003. године.