Она је додала да је претходна година била најлошија година по свим параметрима, где се на 1.000 становника родило девет беба, а умрло петнаест људи, док у Црној Трави 2013. године није рођена ниједна беба.
Због тога је 15 општина добило бесповратна средства за програме пронаталитетне политике, које ће спроводити годину дана.
Министарка каже да мало охрабрује податак да је у прва три месеца ове године рођено 1.448 беба више него у прва три месеца прошле године.
Она каже да стандард породице јесте један од разлога зашто се млади парови не опредељују за рађање више деце, али да није пресудан.
То најбоље осликавају земље западне Европе које имају висок животни стандард, а сличне проблеме као наша земља.
Пронаталитетне мере, како каже, код њих дале су резултате. Тако су, рецимо, Данци анализирали најгледаније серије и ако срећна породица у серији има једно дете, мењали су сценарио, те срећна породица мора да има двоје или троје деце.
„Оно што ми мислимо да може да се уради јесте да се мало едукују млади људи на плану популационе политике да се стимулишу кроз запошљавање“, рекла је Дејановић за телевизију Пинк и додала да је значајна мера усклађивање рада и родитељства.
Држава ће, како каже, стимулисати послодавце који усклађују код запослених рад и родитељство.
За спровођење пронаталитетних мера, додаје, важна је инфраструктура — школе, домови здравља.
„Општине које имају мање од 20.000 становника немају права на гинеколога и интернисту. Како мислите да се ради пронаталитетна политика ако се буде поштовала та законска одредба“, закључила је Дејановић.
Прочитајте још: