Експеримент је спроведен између кинеског квантног сателита који је добио име по древном кинеском филозофу Мициусу и земаљске станице. Истраживачи су успели да пренесу непознато квантно стање из једног фотона са Земље, на други фотон у свемиру. У року од 32 дана у свемир су послали на милионе фотона и остварили телепортацију у 911 случајева.
Истини за вољу, та квантна телепортација у свемир није била попут сцене из неког популарног научно фантастичног филма. Стварност је мање гламурозна. За телепортацију свих својстава честице, односно њеног квантног стања, потребне су „драстичније мере“. Пошто није могуће савршено познавати квантно стање, стога није могуће ни копирати га. Међутим, ако сте спремни да уништите честицу, потом лако можете пренети њено квантно стање на другу честицу. Нова честица ће, за све намере и сврхе, бити еквивалентна старој честици.
Зато, како је за Спутњик објаснио Александар Лавовски, руководилац групе Квантна оптика Руског квантног центра, тај експеримент се још не може окарактерисати као значајан научни прогрес:
„Колико знам, друге државе немају сателитску квантну комуникацију. Али, са друге стране, не можемо баш ни рећи да је Кина због сателита Мициус и обављања квантне комуникације драстично испред осталих у погледу научно-техничког напретка. У сателитској комуникацији још нема радикално нових научних или техничких идеја. Ово је у суштини више инжењерски, него научни подвиг“, истиче Љвовски.
Квантна комуникација функционише на принципу преплетености, где две честице могу међусобно да утичу једна на другу без обзира на удаљеност. То би се на први мах могло протумачити као кршење посебне теорије релативности, јер информације не могу путовати брзином светлости, али до кршења не долази. Ако су честице преплетене, њихово квантно стање се дели. Нема смисла (барем у квантној механици) сматрати их јединственим ентитетима.
„Квантна телепортација кључни је услов и елемент за стварање будућих квантних информационих технологија, конкретно квантног компјутера, али и интернета који би будућим квантним рачунарима омогућавао међусобну комуникацију“, објашњава руски експерт у области квантне физике.
Кинези су свој експеримент спровели уз помоћ већ поменутог сателита Мициус у космосу и станици везе на земљи, у градићу Нгари на Тибету. Та станица везе је подигнута на надморској висини од 4.000 метара како би се вршила размена информација са првим квантним сателитом на свету.
И даље постоје многа питања која је потребно решити како би идеја и реализација квантних компјутера биле одрживе. Тај кинески експеримент потврдио је могућност квантне комуникације на великим удаљеностима.
Квантна телепортација је процес у којем се квантна информација, односно егзактно стање фотона или атома, преноси са једне локације на другу. Како би се то постигло, користи се квантно уплитање између локације која шаље и локације која прима информацију. Иначе, квантна телепортација није начин транспорта већ комуникације, јер заправо омогућава слање једног кубита са једне локације на другу, без потребе да се шаље и сама физичка честица.