Ни десет мјесеци од парламентарних избора у Црној Гори и даље нема никаквих назнака које упућују на разрешење дубоке политичке кризе у земљи. Политички систем је паралисан, читава опозиција званично бојкотује Парламент, на свакодневној бази се покрећу судски процеси и траје прогон против опозиције, у првом реду Демократског фронта.
Стиче се дојам и да страни фактор у доброј мјери усмјерава понашање већине протагониста у политичком животу.
Слично је било и синоћ у црногорском парламенту када је након још једне узавреле расправе умало дошло до физичког обрачуна посланика ДПС-а и ДФ-а, а током само још једног у низу овогодишњег засиједања Скупштине које је на дневном реду, чини се, већ хронично имало за циљ скидање имунитета неком од посланика ДФ-а.
О очигледној намјери владајућег ДПС-а да се обрачуна са најјачим субјектом у опозицији разговарали смо са Славеном Радуновићем, челником Демократског фронта, који за Спутњик објашњава да је ДФ најжешћи противник Демократској партији социјалиста из разлога што су у Фронту, како каже, „пронашли формулу која треба да доведе до рушења режима након 30 година“.
„Ми смо им скинули онај ореол недодирљивости и опасних момака са којима се не треба качити. Они су успјели да уплаше читаву Црну Гору, а сада, након оваквог одговора Демократског фронта, у ДПС-у су схватили да морају нешто да учине и кренули су у најбруталнији обрачун са ДФ-ом, који иде дотле да покушавају да нас забране на разне начине“, тврди Радуновић.
Тако је јучерашње скидање имунитета за четворо посланика Фронта, према оцјени нашег саговорника, мањи проблем него када се у претходним случајевима имунитет скидао Небојши Медојевићу и Андрији Мандићу и Милану Кнежевићу због много озбиљнијих дјела. Стога, као додаје „нико не треба да буде изненађен што долази до инцидената као јуче на сједници, јер је све резултат актуелног „прогона у серији“.
„Ми смо под сталним притиском и на разне начине нам се намјештају кривична дјела, блокирају се средства која смо зарадили на изборима тако да не можемо да исплатимо добављаче, и онда нико не може да буде изненађен реакцијом Демократског фронта, која можда из угла неког Швеђанина или Норвежанина дјелује претјерана, али у Црној Гори ко живи и ко зна каква непочинства чине из ДПС-а, апсолутно не би требало да буде изненађен. Ми једноставно држимо до себе, бранићемо се, бранићемо грађане Црне Горе, одлучили смо да идемо у одсудну битку са њима до краја, и нећемо ништа да им опростимо“, категоричан је потпредсједник Нове српске демократије.
Нажалост, према његовом виђењу, „постоје снаге у опозицији које су спремне да опросте много тога ДПС-у само да некако дође до смјене власти“, док Демократски фронт, тврди, „није из тог филма“.
Коментаришући досад недовољну сарадњу у опозиционим редовима, Радуновић сматра да је „апсолутно потребна додатна акција“ у том правцу, док на дугој страни, сам бојкот парламента даје неке резултате и ствара осјећај нерегуларности који смета ДПС-у. По његовом мишљењу, међутим, он код међународне заједнице није изазовао потребну реакцију.
„Сувише су Мило Ђукановић и његов режим, изгледа, задужили поједине земље и политичаре, посебно уласком у НАТО да би их баш тако лако пустили низ воду, тако да ми морамо дефинитивно да појачамо активности. Како је у Црној Гори постало увријежено мишљење да су протести под знацима навода „власништво ДФ-а“, то онда друге странке не желе да учествују на протестима, иако су свјесне да је то најефикаснији метод борбе, како не би испало да излазе на позиције Демократског фронта. То је велики проблем кога су сви свјесни али неће нико јавно да изговори. Ми смо из Фронта спремни да саслушамо сваку другу идеју и да је, ево рећи ћу, априори подржимо. Ми само нисмо спремни да чекамо и пустимо да дођу 2020. и редовни избори“, јасан је Радуновић.
Он подсјећа да су апсолутно сви у парламентарној опозицији до прије само неколико мјесеци говорили да се парламентарни избори морају одржати заједно са предсједничким изборима, док сада, како истиче, „неке од тих странака нису спремне апсолутно ништа да предузму да би до тога дошло, него би некако, као и ДПС, најрадије сачекали 2020. годину“.
У том смислу ће, како каже, у Демократском фронту сигурно нешто да предузму са оним снагама које буду спремне на нову акцију.
„Ми, понављам, не желимо никакво првенство у свему томе, желимо савезнике у борби против овог режима“, наглашава Радуновић, уз апел лидерима осталих опозиционим субјеката да би „љето требало искористити за неформалне консултације како би опозиција на јесен кренула са неком конкретном акцијом“.
На крају, осврћући се на учестале тезе да у Црној Гори постоји одређени уплив страног фактора који је превасходно заинтересован за очување успостављеног система у политичком животу земље, саговорник Спутњика наглашава да Фронту није једини циљ да сруши Мила Ђукановића, „већ и да се обрачуна са негативним тековинама његове владавине“.
„Одређене странке које су одлучиле да буду најближе када се буде ’дијелио плијен‘ имају миг из страних западних амбасада да не буду превише радикалнe према Ђукановићу, ДПС-у, и свима онима који су опљачкали Црну Гору јер их је исти задужио. И онe су очигледно на то присталe и одусталe су од те борбе против тековина Мила Ђукановића, већ папагајски понављају само његово име, и име ДПС-а, а промјене које неће да буду и у квалитативном смислу промјене, које неће да буду обрачун са Удбом, са плаћеним судијама, са свима онима који су опљачкали Црну Гору — то нису праве промјене и то нису промјене које жели Демократски фронт“, јасан је Радуновић.