У Кини постоји утицајни конгломерат „ХНА груп“, који улази у петсто највећих компанија на свету у областима авионских компанија, логистичких компанија, банке, хотела и другим. Прошле године је била највећи страни инвеститор у америчку економију.
Ко поседује „ХНА груп“ није сасвим јасно. На папиру су оснивачи компаније и неколико менаџера, а 23 одсто се налази у власништву једног кинеског добротворног фонда.
Крајем јула је објављено да ће 29 одсто фонда бити предато у још један добротворни фонд, регистрован у Америци. Ову имовину предаје САД Гуан Ђуен, њихов номинални власник. О Гуану се ништа не зна, осим да има више од 30 година, али мање од 40. Како је он постао власник тако великог богатства — 29 одсто фонда се процењује за 18 милијарди долара — непознато је.
Истина, извршни директор ХНА Адам Тан у интервјуу за „Фајненшел тајмс“ изјавио је да Гуан никад није поседовао толики новац. По његовим речима, Гуан је био само номинални власник акција.
Било како било, али у САД се појавио нови фонд са имовином која се може упоредити са онима које су у добротворне сврхе предали Бил Гејтс и Ворен Бафет. Како пише „Њујорк тајмс“, 18 милијарди долара је цифра коју су скоро све америчке корпорације заједно дале у ове сврхе у 2016. години.
Зашто су „ХНА груп“ и њени власници одлучили да дају тако огромну суму у добротворне сврхе није познато — претпоставља се да је реч о смањењу пореза.