„Преговори се ближе крају. То могу јасно да констатујем. Остало је да се појасне мањи детаљи из уговора. Ипак, у општим цртама споразум је већ направљен“, рекао је Келин, одговарајући на питање докле се стигло са потписивањем споразума о испорукама С-400.
Калин је навео да је руски комплекс С-400 одбрамбено оружје, а не офанзивно.
„Наш циљ није офанзива, већ спречавање могућег напада“, објаснио је он.
„Позиција савезника Турске, укључујући САД, изазива дубоко разочарање Анкаре. Ове државе су изјавиле да су партнери из НАТО-а, и зато треба стварати заједнички систем одбране. Ми нисмо против тога. Ипак, модел који су предложили Анкари, ставиће Турску у сталну зависност од тих држава“, нагласио је Ердоганов портпарол, указавши да је један од важних разлика уговора о ПРО С-400 фактор предаје технологија у сфери ПВО, преноси Анадолија.
„Током разговора са Москвом, укључујући и током састанка председника Ердогана са руским колегом Путином ово питање је било тема отвореног разговора. Руска страна је одобрила став Анкаре. То јест, куповина С-400 није само куповина система ПВО, већ и озбиљно преузимање технологија у сфери ПВО… Притом, тврдње да руски системи не могу бити интегрисани у систем НАТО-а јесте аргумент који не може да издржи никакву критику“, рекао је Калин.