Астероид 2017 001 прошао је на око 76.448 миља од Земље. Поређења ради, Месец је од нас удаљен 238.900 миља, а земаљски сателити у горњим слојевима наше орбите далеко су од нас 200.000 миља.
Процењено је да је дужина астероида између 25 и 78 метара. Пролетео је поред Земље непримећен захваљујући својој тамној нерефлектујућој површини и тако избегао уочавање телескопима.
Примера ради, астероид који је експлодирао изнад Чељанбиска у Русији 2013. године угрозио је скоро 1.500 људи и изазвао је штету од десет милиона долара, а био је величине између 16 и 20 метара.
Ситуација је стога забрињавајућа — астероид те величине који удари у велики град, може да изазове стотине хиљада жртви. Тунгуски метеор 1908. године, на пример, сравнио је 770 квадратних миља ненасељене сибирске шуме и ослободио хиљаду пута више енергије од атомске бомбе која је пала на Хирошиму 1945. године.
НАСА процењује да је откривено 90 одсто свих објеката већих од једног километра у близини Земље, али ипак и даље постоји велики број мањих који би могли да изазову катастрофалне последице по човечанство ако би се обрушили на површину Земље.
„Ниједан познати свемирски објекат тренутно не представља ризик по Земљу у наредних сто година“, рекао је у јуну Линдли Џонсон из НАСА планетарне службе за одбрану.
„Углавном смо пронашли веће астероиде, мада има и доста мањих који могу да представљају потенцијалну претњу.“
„Астрономи свакодневно проналазе астероиде у близини Земље и већина њих је безопасна. Али и даље је могуће да ће нас следећа ’тунгуска‘ изненадити. Иако смо много бољи у проналажењу већих астероида, то нам ништа не значи уколико нисмо спремни да урадимо нешто са њима“, рекао је такође у јуну стручњак за астероиде Алан Фицсимонс са Краљевског универзитета Белфаст.