ФАЗ („Франкфуртер алгемајне цајтунг“)
Иза новог пакета санкција против Русије крију се цинични економски интереси САД. Јасно је да је циљ тог пакета закона заправо гасовод „Северни ток 2“. Вашингтон је и раније много пута критиковао тај пројекат, јер његова реализација доводи до још веће зависности Европе од Русије. Осим тога, САД пошто-пото желе да постану главни извозници енергената, укључујући и гас из шкриљаца.
Тврдња да је „Северни ток 2“ опасност за енергетску безбедност Европе није тачан, јер ЕУ сада врло интензивно ради на диверсификацији испорука енергената и ту америчке компаније и те како имају шансе на европском тржишту.
„Дискусија би требало да се води управо у Европи. САД немају никаква овлашћења у вези са развојем европске економске безбедности. Америка би требало да се бави својим пословима.“
„Зидојче цајтунг“
У ЕУ преовлађују велике сумње поводом нових америчких санкција. Критика на рачун увођења санкција потиче најпре зато што САД те мере желе да уведу без консултација са ЕУ.
„Председник САД може у будућности да уводи санкције против руских извозника гаса, али он то мора да ради у координацији са савезницима из ЕУ.“
„Ханделсблат“
Планиране санкције САД могу негативно да утичу на снабдевање Европе енергентима.
„У тексту нацрта закона се говори о забрани ’Северног тока 2‘, али се заправо на удару санкција могу наћи било који заједнички енергетски пројекти Русије и ЕУ, буквално чак и поправка постојећих гасовода од којих зависи да ли ће Европа бити снабдевена енергијом“, каже Гернот Ерлер, званичник Владе Немачке задужен и овлашћен за сарадњу са Русијом.
„Велт“
Европа сумња да САД желе да извуку за себе економску корист од тих санкција, јер је реално конкуренција у енергетској сфери велика. Чак и у САД указују да план увођења додатних санкција делује тако да заправо има за циљ да конгресмени вежу руке Трампу и његовој политици према Русији. Али они сви у ствари желе да утабају пут сопственој енергетској индустрији преко леђа европских фирми.