Келија (67) прати репутација човека који говори директно, а за нови посао биће му потребна сва „чврстина и таленат за организацију“ коју поседује како би покушао да „доведе у ред“ Белу кућу која често изгледа као да је у расулу, пише АФП.
Војну каријеру завршио је као главнокомандујући Јужне команде америчке војске, због чега се бавио питањима граничне безбедности, прилива миграната и операција за борбу против дроге на Карибима и у централној и јужној Америци.
То искуство добро га је припремило за каснији министарски посао.
Наведене функције учиниле су Келија одговарајућом особом за испуњавање Трампових предизборних обећања о изградњи зида на мексичкој граници, депортовању имиграната без докумената и детаљну проверу виза потенцијалним екстремистима.
Поред борбе са насилним нарко-бандама које делују широм региона и дубоко у САД, Кели је био надлежан и за затвор Гватанамо на Куби, у којем су били смештени осумњичени за тероризам.
У низу порука на Твитеру у којима је објавио да је именовао Келија да замени Рајнса Прибуса на месту шефа кабинета, Трамп га је описао као „великог Американца и великог лидера“.
Кели, један од бројних бивших генерала које је Трамп изабрао за високу позицију у својој администрацији, рођен је 11. маја 1950. у Бостону, а маринцима се придружио када је имао 20 година.
У пешадијској чети је провео две године, а потом отишао на универзитет.
Након што је дипломирао, поново се придружио Маринском корпусу као потпоручник и постепено напредовао кроз низ позиција.
Близак је и за министром одбране Џимом Матисом, такође пензионисаним генералом маринаца.
Кели је био сарадник Матиса током напада 2003. године на Багдад, када је сломљена војска бившег ирачког председника Садама Хусеина.
Оженио се 1976. године Карен Хернест с којом је добио троје деце, али је његов син Роберт Мајкл Кели, такође маринац, страдао током акције у Авганистану 2010. године, што је имало „посебан утицај“ на Келија.