Вест о посети британског министра Америци изазвала је буру негодовања поводом чињенице да амерички стандарди не одговарају правилима и прописима који важе на територији Велике Британије и ЕУ. Оно што највише брине британску јавност јесте чињеница да се у САД при обради пилећег меса користи хлор, чиме се значајно појефтињује процес производње. У ЕУ и Великој Британији је овакав начин дезинфекције хране строго забрањен.
Џејмс Макгрегори, извршни директор локалне организације „Отворена Британија“, предложио је Фоксу да сам проба пилетину третирану хлором:
„Ако наш министар жели да му нација поверује, предлажем да баш ту хлорисану пилетину поједе пред камерама у директном преносу“, резигнирано је закључио Макгрегори.
Имајући у виду „брегзит“ и све нејасноће које овај процес са собом носи, требало би поменути да Велика Британија заправо није овлашћена да овакву врсту преговора самостално води са трећом страном. Па ипак, делује да ЕУ засад нема ништа против, а да сам Фокс још изучава и испипава могућности.
Питер Холмс, стручњак Универзитета Сасекс, који се бави питањима трговине са ЕУ, за Спутњик каже да је ово питање крајње „токсично“, и то не у преносном, већ у директном смислу:
„Америка ће сад почети да врши притисак на Британију како би она почела да увози храну произведену по стандардима САД. Ту спада и говедина препуна антибиотика и хормона, као и месо других животиња такође третирано супстанцама које у Европи и Британији сматрамо опасним. Верујем да ће јавност бити жестоко против увоза америчке хране“, нада се Холмс.
Стручњак Универзитета Сасекс додаје да је друга негативна околност у овом случају то што чим Велика Британија буде почела да увози овакву храну, ЕУ ће увести још строжа правила и норме при увозу хране из Велике Британије.
„САД никада, ни у каквом случају у догледној будућности, не могу да замене ЕУ као наше главно тржиште. Британији предстоји да смисли како ће убудуће ступити на европско тржиште. Фармерски лоби у ЕУ ће наравно бити против увоза хране са територије Велике Британије, која ће бити произведена по нижим стандардима, који омогућавају јефтинији процес производње, али и лошији квалитет“, револтиран је Холмс.