Пошто је нацрт закона о новим санкцијама против Русије који је већ одобрио амерички Конгрес подржала већина посланика, практично остаје без сумње да ће га председник Доналд Трамп потписати и он ће на крају постати закон, пише за „Хил“ директорка програма за Русију и Евроазију Центра за стратешка и међународна истраживања Олга Оликер.
Међутим, аналитичарка сматра да Вашингтону „треба оно што санкције не могу да пруже“, односно „она политика која би признала да Русија представља важан изазов спољне политике, чији решење путем само једног заоштравања није могуће“.
Оликерова сматра да економске мере које се утврђују на законодавном нивоу представљају неефикасан спољнополитички инструмент: санкције се на првом месту карактеришу флексибилношћу и могу се релативно лако укинути уколико то буде потребно, али, претварањем у закон, биће их много теже укинути ова флексибилност ће се изгубити.
„У таквим случајевима, америчке дипломате имаће мање средства за утицај на државу која је под санкцијама и мању могућности преговора и проналаска инвентивнијег начина за напредовање“, објашњава она.
Оликерова сматра да ће на крају ефекат америчких санкција бити ограничен, јер оне неће моћи да доводе ни до пада влада, ни до промене у политици земаља. Права штета политике Вашингтона биће у томе што ће из ње бити искључена дипломатија, а управо томе су све склонији и у САД и у Русији, истиче аналитичарка.
„У овом опасном тренутку за светску историју Сједињене Америчке Државе и Русија заједно могу или да побољшају ситуацију, или да је значајно погоршају. Без сарадње између две силе под знаком питања ће бити и будућност Украјине и безбедност Европе у целини и сâмо постојање Сирије, а овај списак још може да се продужи“, упозорава аналитичарка.
Русија заиста представља „критичан спољнополитички изазов“ за Америку, а овај изазов се не сме ни сатанизовати ни ублажавати, каже ауторка. Уместо санкцијама, Конгрес треба да се позабави развојем „добро промишљене, веште и суптилне политике“, закључује она.