То су само нека од питања која се могу чути на војном полигону у Алабину, где су у суботу почела такмичења тенкиста. Финале ће бити одржано 12. августа, на дан затварања „војне Олимпијаде“, када ће се за титулу најбоље борити четири екипе.
Ове године у „Тенковском биатлону“ такмичи се 57 посада из 19 земаља. Новајлије су Лаос и Уганда.
Тренутно у овој фази такмичења, након што су прве посаде свих екипа извозиле своје трке, Руси су у вођству.
Према пропозицијама, екипе треба да за што краће време реше сложене задатке: савладају маневарско земљиште, тзв. „змију“, попуне обртни транспортер, гађају топом, пређу водену препреку, савладају брдо, прођу кроз задимљени простор и противтенковски ров, пређу бетонски мост, „чешаљ“ и минско поље, савладају коси нагиб, пређу ескарпу (вертикални зид висине 90 центиметара) и гађају у мете митраљезима ПКТ и НСВ.
Руска посада се показала као најбоља међу свим екипама — савладала је све препреке без иједног промашаја и стигла до циља за само 19 минута и 10 секунди. То је апсолутни рекорд по брзини и прецизности у историји „Тенковског биатлона“.
Другопласирана је екипа Кине са резултатом од 19 минута и 40 секунди.
Прва посада Србије је до циља стигла за 30 минута и 43 секунде. То је слабији резултат од очекиваног, али и поред тога нашу екипу води ка полуфиналу. Предстоје још две трке, других и трећих посада, и након што се зброје резултати трка свих посада, добићемо 12 полуфиналиста.
Кинези већ три године, откако се Игре одржавају, дишу Русима за врат и покушавају да их скину са трона.
Екипа Кине традиционално на ово такмичење довози своју технику и наоружање. Ове године су то урадиле и Белорусија и Индија. Све остале екипе се такмиче у тенковима домаћина Т-72 Б3. Руси су у те сврхе обезбедили око 90 оклопњака.
Индијци учествују са тенковима своје производње „Бхишма“, израђеним по лиценци руског Т-90. Белоруси су довезли модернизоване тенкове Т-72. Кинези се надају да ће на својим тенковима Тип 96А освојити дугоочекивано злато.
Руси, троструки победници биатлона, обећавају да ће сачувати звање „непобедивих“.
Руски новинари коментаришу да веома озбиљне амбиције имају и Белоруси, Срби, Казахстанци и Јермени, који су већ стајали на победничком постољу.
Командант Копнене војске Русије генерал-потпуковник Олег Саљуков је рекао да су Кина, Белорусија и Казахстан показали добар резултат и да имају све шансе за победу.
„Све време повећава се број екипа, које претендују на победу. Већ традиционално добро наступају Кинези, Белоруси и Срби, који су пре неколико година заузели треће место. Казахстанци, Монголи и Индијци су такође добри. Не искључујем могућност да ће још неко неочекивано показати добре резултате“, рекао је Саљуков.
У суштини, очекују се жестоке борбе у даљем такмичењу. Сви жуде за победом и потајно јој се надају.
Свакако у предности су екипе које возе на својим тенковима. Руси такође имају и предност домаћег терена.
Кинези су ово такмичење толико озбиљно схватили да су чак у Кини направили потпуно исту стазу као ову у Алабину на којој се такмиче.
Конкуренција је ове године јача него икад, а српски тенкисти су тога свесни и због тога обазриво приступају такмичењу и свакој трци. Иза њих су двомесечне интензивне припреме.
Тренирали су на тенку Т-72, који ми имамо у Србији. Између тенка на којем су вежбали и који сада возе (Т-72 Б3) постоји велика разлика, пре свега у нишанској справи.
Осим тога, састав српског тима је у односу на претходне године делом измењен, тако да многи наши тенкисти први пут возе на овој стази. Али, упркос томе они верују у себе, свој квалитет и свој тим.
„У сваком случају, надамо се полуфиналу. Идемо, корак по корак. Биће нам потребно и мало среће, пре свега да нас техника послужи“, рекао је Спутњику вођа српске екипе потпуковник Саша Тодоров, пре само неколико дана.
С друге стране, вишеструки шампиони „Тенковског биатлона“ — Руси — чврсто су решени да одбране титулу најбољих на свету. Руски новинари и даље препричавају изјаву коју је, кажу, својевремено дао руски министар одбране Сергеј Шојгу.
Он је тада уз осмех рекао да руски тенкисти уважавају жељу учесника биатлона да победе, и истакао је да су они спремни да другим екипама „у фер и поштеној борби уступе свако место… Осим првог“.