Морина је ухапшен прошлог месеца у Хрватској по потерници из Србије, а суд у Дубровнику је прошле недеље одлучио да 35-годишњег Албанца изручи Београду.
Захтев за међународну правну заштиту у Хрватској и у институцијама Европске уније поднет је у очекивању одлуке о жалби на првостепену одлуку о изручењу Морине, а коју треба да донесе Врховни суд Хрватске.
Тај суд нема рок за одлучивање, али процедура о жалби траје два до три месеца, али би захтев за азил могао да одложи екстрадицију за шест до десет месеци, предвиђа његов бранилац Дарко Бутиган.
Међутим, адвокат Тома Фила, са којим је Спутњик разговарао не верује да ће Морина добити политички азил. Јасно је да у овом случају нема основа за тражење азила, каже он.
„Азил се тражи кад си против своје државе, односно када сматраш да је она против тебе. У овој ситуацији могуће је само да Хрвати процене да ли ће он добити поштено суђење у Београду или неће. Ако одбију да га изруче Србији, одбиће га као у случају Харадинај, када је речено да код нас не би могао да добије поштено суђење. То је једини основ по коме могу да га задрже у земљи“, каже Фила за Спутњик.
У међувремену, Фудбалски савез Албаније у Тирани је саопштио да је послао свог правног представника како би помогао у случају Морине.
Портпарол ФСХФ-а Денис Бастари рекао је да је албански премијер Еди Рама обећао „максималне напоре како би то питање било ускоро решено, а Исмаил Морина ослобођен што пре“, наводи америчка агенција.
На захтев новинара у Крагујевцу случај је коментарисао и председник Србије Александар Вучић, који је рекао да Србија неће преговарати у случају Исмаила Морине, јер не преговара у случајевима извршилаца кривичних дела. Он је додао да је Србија већ предузела оно што је сматрала да је потребно кад је реч о његовом изручењу Србији.
„Ми смо свој посао урадили и чекамо одлуку“, рекао је Вучић новинарима у Крагујевцу, не желећи да коментарише писање медија да је Албанија у „офанзиви“ да до изручења не дође, али је напоменуо да „медији пишу свашта“.
Фудбалски савез Албаније објавио је раније саопштење у којем позива албанске власти да зауставе изручење Морине из Хрватске Србији.
Истовремено, приштински дневник „Бота сот“ тврди да Исмаил Морина, познат као Балиста, који је октобра 2014. спустио дрон са заставом „Велике Албаније“ на београдски стадион на утакмици репрезентација Србије и Албаније, неће бити изручен Србији.
Један од најближих саветника Беџета Пацолија, лидера АКР, Наим Мурсел, наводи за тај лист да Морина неће бити изручен Србији пре свега захваљујући „великом пријатељу Албанаца“, бившем председнику Хрватске Стипи Месићу.
„Балиста Морина дефинитивно неће бити изручен Србији. То је захваљујући нашим пријатељима и познаницима у Хрватској“, написао је Мурсел испод фотографије Месића и Пацолија, коју је објавио на друштвеним мрежама.
Суд у Дубровнику је, иначе, установио да су испуњени услови за изручење Морине Србији и сву потребну документацију послао Врховном суду у Загреб који треба да донесе правоснажну одлуку. Коначну одлуку о изручењу донеће министар правде Хрватске Давор Бошњаковић.