Јана Томачева је пронађена, жива, у недељу, у дивљини руског Краснојарског региона, након што је лутала шумом шест дана. Операција спасавања је трајала готово недељу дана, са више од 230 полицијских службеника, припадника националне гарде, војске и добровољаца који су претраживали неприступачну шумску област.
Стотине квадратних километара густе тајге, путеви, као и земљиште уз реке претражено је уз помоћ 17 теренских возила. У потрагу су били укључени и хеликоптери, беспилотне летилице и жироплан.
Како извештавају локални медији, позивајући се на портпаролку Министарства за ванредне ситуације, мала Јана је пронађена изузетно исцрпљена, те је убрзо пребачена у болницу у Краснојарску.
Јана је нестала у понедељак, након што је отишла са мајком и старијим сестрама у бербу шумских плодова. Наводно, свака је кренула у различитом правцу, а када се најмлађа Томачева није појавила до увече, породица је дигла панику.
„Изгубила се близу села Чиндат. То је прилично удаљено подручје, шума је изузетно густа“, рекао је касније спасилац. „Довољно је да ходате десет километара и да не видите ништа“, јавили су локални медији позивајући се на полицију.
Десетине локалних становника и спасилаца стигло је до подручја док је трајала потрага.
„Што је више људи укључено, веће су шансе да се особа пронађе“, рекла је шефица групе „Потрага за несталом децом“ која је организовала волонтерске јединице. „Трава је висока и готово да је немогуће видети дете одозго. Чак и ако се она налази на два метра од вас, не бисте је приметили“, објаснила је она.
Да ситуација буде још гора, прва два дана претраге падала је јака киша, па су и пси почели да губе трагове девојчице у блату.
„Мала Јана није баш добро познавала шумски терен, сем неколико путева које јој је показала њена мајка“, рекао је председник општине села Чиндат, Николај Алин, с којим су локални медији радили интервју за време потраге. „Штавише, ове године је на том подручју било јако мало плодова и печурака, а земља је превише влажна за ватру“, додао је он.
Међутим, према последњем извештају, на крају се испоставило да су управо бобичасти плодови били ти који су девојчицу одржали у животу скоро недељу дана. Она је такође успела да се избори са ројевима комараца и мушица, као и да избегне многе медведе и друге шумске звери које живе на том подручју.
Прочитајте још:
Рускa звер пред којом су дрхтали и Хитлер и Черчил и данашња Америка (фото)