Можда у Белој кући заиста не влада хаотично стање, али ситуација са бројним сменама Трампових сарадника све више почиње да личи на ТВ серијал „Шегрт“, којим је амерички председник својевремено освајао гледаоце широм САД и света. Трампова чувена реченица: „Отпуштен си!“, по свој прилици је нашла своје место и током његовог председниковања, јер је од почетка мандата маса људи, на овај или онај начин, затворила врата Овалног кабинета са спољне стране.
Сели Јејтс
Прва на листи нашла се Сели Јејтс, в. д. државног секретара за правосуђе, а добила је отказ свега десет дана након Трампове инаугурације, јер је одбила да спроведе његову наредбу о забрани уласка у САД за грађане седам муслиманских земаља. Два месеца касније амерички председник је наредио смену 46 америчких државних тужилаца.
Џејмс Коми
У јавности је највише одјекнула смена директора ФБИ Џејмса Комија 9. маја. Разлози за Комијеву смену варирали су од „његовог третмана истраге о начину на који је Хилари Клинтон користила приватне мејлове“, преко тога да је Трамп изгубио поверење у њега због бројних грешака и пропуста. Коми је узвратио тврдећи да је амерички председник на њега вршио притисак да обустави истрагу против државног секретара за националну безбедност Мајкла Флина.
Мајкл Флин
Човек за ког кажу да је најкраће био на позицији државног секретара за националну безбедност, свега 24 дана, заправо је био приморан да оде. Замерало му се да је изабраном председнику дао непотпуне информације о свом телефонском разговору са руским амбасадором. Према оценама стручњака, Флинова оставка била је уступак који је Трамп морао да учини „дубокој држави“, односно интересним групама и остацима старе администрације, како би добио простора да колико-толико несметано настави свој мандат.
Рејнс Прибус
Прошлог петка оставку је поднео Трампов шеф кабинета, свега два дана након што га је тадашњи шеф комуникација Ентони Скарамучи оптужио да открива поверљиве информације. Скарамучи је вербално напао Прибуса и Трамповог водећег стратега Стива Бенона на вулгаран начин, у телефонском разговору са новинаром „Њујоркера“ прошле недеље.
Ентони Скарамучи
Богати њујоршки бизнисмен је на месту директора комуникација Беле куће издржао свега десет дана, а папире за отказ добио је због горе поменутог интервјуа у којем је практично извређао своје колеге. Бела кућа је саопштила да је „амерички председник Доналд Трамп осећао да је Ентони Скарамучи имао непримерене коментаре у интервјуу за магазин ’Њујоркер‘“. Занимљиво је да је Скарамучи играо важну улогу у оставци претходног портпарола Беле куће Шона Спајсера.
Шон Спајсер
Шон Спајсер није се прославио на месту портпарола Беле куће. За неколико месеци колико је био на функцији много пута био је у центру скандала, иако је због природе своје позиције он требало да буде тај који ће гасити медијске пожаре. Познат је по томе што се свађао са новинарима, а сиријског председника Асада упоредио је са Хитлером.
Честе смене људи у најближем окружењу америчког председника за Горана Матића, научног сарадника Института за упоредно право, нису изненађујуће. Он за Спутњик објашњава да Трамп није политичар већ бизнисмен и да се као председник Сједињених Држава понаша као да води велику корпорацију.
„Он играче у тиму који не испуњавају његова очекивања мења брзином светлости јер не жели да нарушава тим. Са друге стране, види се он није страначки играч на челу некакве страначке пирамиде која има стабилност кадрова које поставља на одређене дужности, па чак и оне протоколарног типа. Трамп жели да има слободу деловања као да води неку велику компанију“, сматра Матић.
Иако је, напомиње Матић, рано говорити о ефектима Трампове политике на САД, сигурно је да од новог америчког председника можемо да очекујемо неочекивано.