Стабилности на Балкану црно се пише, прва је стар која се према мишљењу аналитичара Александра Павића може закључити наког изјаве потпредседника Америке Мајкла Пенса да је Црна Гора гарант стабилности у региону. Други важан закључак, додаје Павић, јесте да Црна Гора није у стању да гаси пожаре на сопственој територији, чак ни близу престонице, па ако је то гарант стабилности на Балкану, онда ће та ватра стабилности врло брзо захватити цео регион.
Колико је јака хиљада кршних момака
Војни, па и политички потенцијал малене Црне Горе, која је патуљак чак и у односу на државе региона, како према броју људи под оружјем и тако и уопште према потенцијалу који може да има, новинару подгоричког дневника „Дан“ Марку Вешовићу јасно је да изјава Мајкла Пенса, у сваком случају, није мотивисана чињеницом да Црна Гора сад може некоме нешто да помаже у безбедносном смислу.
Међутим, напомиње Вешовић, Пенсова порука изазива одређене контроверзе, јер је евидентно да земља која има мање од хиљаду војника под оружјем не може ништа посебно да помогне у смислу регионалне стабилности, али оно што Црна Гора представља у политичком смислу јесте покушај да се наметне неки позитивни пример у региону.
„Пре свега да се пошаље порука Србији, која је најважнија држава региона без икакве сумње, јер ако прихвати пут евроатланских интеграција, постоји могућност да се ипак изађе и мало у сусрет ономе што су њени интереси“, указује Вешовић.
Није тајна и евидентно је да већ одавно постоји интерес Америке као доминатне чланице НАТО-а да потпуности политички исконтролише Западни Балкан, истиче он, па Црна Гора у суштини служи да покаже Србији шта би могла да добије евентуалним чланством у НАТО.
Криминал и корупција нису за извоз
„Пошто живим овде, рећи ћу вам из прве руке да се ништа није променило уласком Црне Горе у НАТО. И даље имамо криминализовану, корумпирану, мафиократску структуру на власти која не одустаје од својих ранијих пракси. Нема конкретне промене у праксама, у понашању, у функционисању државног апарата, у суочавању са злочинима који су почињени у прошлости и коначно у кажњавању корумпираних, и са организованим криминалом повезаних политичара, а таквих је у црногорској владајућој структури нажалост веома много“, категоричан је Вешовић за Спутњик.
Порука америчког потпредседника осим политичког значаја, резимира Вешовић, у суштинском смислу апсолутно не доприноси разумевању праве позиције Црне Горе у конструкцији регионалних односа.
Кад видимо да је највећа база ван Америке Бондстил на Косову, које није у стању да се стабилизује, већ се, како уочава Александар Павић, претворило можда у најнесрећније и највише криуминализовано друштво на свету, онда видимо са ког становишта Пенс наступа.
За Американце се зна да су прилично слаби у географији, додаје на крају Павић, питање је да ли Пенс уопште зна где је слетео.
„У ствари, очигледно је њима безбедност недостатак безбедности за друге, а стабилност, недостатак стабилности за друге“, подвлачи Павић.