Љајић је рекао да формалног одговора из Европске комисије поводом жалби Србије на мере које је Хрватска увела на граничним прелазима за увоз пољопривредних производа из Србије још нема.
Оценио је да ће притисак на Хрватску бити такав, да ће, како је навео, Хрватска морати да модификује или потпуно промени ову одлуку.
Министар је поновио да су мере Хрватске дискриминаторске и уперене против земаља региона.
И Србија и земље региона желе да избегну увођење контрамера Хрватској поводом одлуке те земље да уведе нове намете на увоз пољопривредних производа из Србије, али ће, уколико Хрватска не укине одлуку, уследити контрамере свих земаља региона, указао је Љајић.
Љајић је истакао да ни Србија ни земље региона не желе, како је казао, никакав трговински рат, јер би штете од тога имали грађани и привредници у свим земљама региона.
„Нема никакве дилеме да смо сви погођени овим мерама. Упутићемо захтев хрватској влади да озбиљно размотри да се ова мера што пре промени или укине. Уколико се то не догоди, нема никакве сумње да ће све земље предузети контрамере, а то бисмо хтели на сваки начин да избегнемо“, казао је Љајић.
Према његовој оцени, тврдња Хрватске да на овај начин штити потрошаче у својој земљи, нису тачне јер је, како је рекао, Хрватска своје потрошаче „погодила јер ће куповати скупљу и сигурно мање квалитетну робу“.
„Овде се ради о чистом економским протекционизму, а у политичком смислу о чистом популизму јер ова одлука не може да буде оправдана ничим другим осим убирањем јефтиних политичких поена“, оценио је Љајић.
Танјуг