У Книну, међутим, где је у присуству државног врха Хрватске обележена 22. годишњица „Олује“, полиција је привела људе који су на улици викали „за дом — спремни“.
Хрватски портал „Индекс“ пише да већина оних који узвикују „за дом — спремни“ то правда тврдњом да то уопште није усташки поздрав, него „стари хрватски поздрав“ који се налази на грбу ХОС-а, иначе, уредно регистрованог код државних служби.
То правдање се објашњава и обавезном констатацијом да су уз тај „поздрав дечки гинули у рату“, пошто је ХОС признат као званична војна формација Републике Хрватске.
Упркос бројним доказима да је поздрав „за дом — спремни“ био званични поздрав злочиначког усташког покрета у квислиншкој НДХ, то многи с деснице лицемерно поричу, али не и бивши министар и бивши ХДЗ-овац Златко Хасанбеговић, пише овај портал.
Човек којег, како наводе, и политички неистомишљеници из струке сматрају добрим историчарем, има довољно професионалног и интелектуалног поштења да „не муља“ када је реч о „за дом — спремни“, пише „Индекс“.
„За дом — спремни је, наравно, поздрав који је био службени поздрав усташког покрета, о томе нема никаквих дилема. Он је обележен многим хипотекама и не видим разлога да се посеже за њим у модерној демократској Хрватској, као и за било којим другим крилатицама, долазиле оне из пропале југославенске комунистичке баштине или из баштине усташког покрета и НДХ“, изјавио је раније Хасанбеговић, подсећа „Индекс“.
Недавно, на трибини о преименовању Трга маршала Тита у организацији Српског привредног друштва „Привредник“ и Већа српске националне мањине Града Загреба, Хасанбеговић је био подједнако јасан.
„Не видим никакав разлог да се у хрватском јавном животу користи поздрав ’за дом — спремни‘, који, по мом мишљењу, није прастари палеохрватски поздрав већ је потпуно јасно да је произашао из баштине усташкога покрета“, рекао је Хасанбеговић.
Он је тиме, наводи загребачки портал, не само јасно позиционирао поклич „за дом — спремни“ као усташки производ, него је истовремено демантовао све оне, како се наводи, бесрамне фалсификаторе деснице који причају о „старом хрватском поздраву“.
Ипак, Хасанбеговић је навео да за њега има један изузетак, а то је да је поздрав „за дом — спремни“ прихватљив на грбу ХОС-а.
Историчар Хасанбеговић иначе није усамљен на десној хрватској политичкој сцени са својим ставом око генезе „за дом — спремни“ као усташког поздрава, јер је исто својевремено тврдио и др Марио Јареб са Хрватског института за историју, који се такође сматра десним интелектуалцем.
„Тај се поздрав појављује почетком тридесетих година у склопу деловања Усташе — хрватске револуционарне организације (УХРО). УХРО од априла 1941. уноси тај поздрав у новостворено Независну Државу Хрватску. Тада је кориштен као службени усташки поздрав у владајућем усташком покрету и у усташким војним јединицама“, написао је Јареб у својој књизи из 2006. „Усташко-домобрански покрет од настанка до априла 1941.“ у издању Школске књиге.
Успут, Јареб је баш на тој тематици и докторирао.