Дизајнерска компанија жестоко је критикована након што је покушала да „вратити“ свастику (кукасти крст) као симбол „мира, љубави и слободе“.
Фирма се зове „КА Дизајн“ и избацила је линију мајица украшених свастиком на позадини дугиних боја. Због беса који је то изазвало у народу, јеврејске групе су критиковале робу.
This is an offensive use of #Nazi imagery. Fashion can't reclaim this symbol from #hate: https://t.co/URTrUTfGRe
— ADL (@ADL_National) 06. август 2017.
Мајице су могле да се купе на сајту „Тиспринг“, по цени од 20 до 35 долара, пре него што их је трговац повукао и јавно се извинио.
У интервјуу за британски магазин „Дејзд“, упркос критикама, „КА Дизајн“ није изразио кајање због афере са мајицама.
„Оно што смо дизајнирали је истовремено тотално иновативно и оригинално, а оригиналност дизајна је узрокована неочекиваним повезивањем значења. Људи никада нису видели боје заставе мира (или ЛГБТ заједнице) и свастику (посебно ону ротирану за 45 степени коју су користили нацисти) заједно. Коначни резултат је привлачан и то је разлог што је наша кампања ’заживела‘ и постала позната широм интернета“, рекли су из компаније која је произвела мајице.
We're so sorry!
— Teespring (@teespring) 07. август 2017.
Teespring does not support or allow hate speech on our platform. We are most certainly taking care of it.
„КА Дизајн“ је саопштила да им је седиште „негде у Европи“ и да њихови запослени немају искуства у модној индустрији, али да их „веома занимају естетика и култ лепоте“.
They didn't even do enough research to see what the original peaceful swastika looked like. pic.twitter.com/Yj1uW9HthC
— raph (@majinrapha) 08. август 2017.
„Ми се не сматрамо квалификованим модним дизајнерима, већ више уметницима и слободним мислиоцима уопште.“
Барем 5.000 година пре него што је Адолф Хитлер основао Нацистичку странку, свастику су користили Хиндуси, Будисти и Јаини као симбол среће.
Међутим, пошто су нацисти убили милионе људи под заставом на којој је била свастика, симбол је почео да се повезује са геноцидом и фашизмом и забрањен је у неколико земаља, укључујући и Немачку.