Русија, међутим, чак и да жели да се умеша, не може то да уради, јер нема много утицаја на „двориште Кине“.
У извесној мери чини се да Кина у тренутној ситуацији (са Северном Корејом) представља неку врсту посредника. Колико јак утицај може да има савез Русије и Кине на то да се ситуација одржи стабилном?
Новинар „Блумберга“ Џон Фрејхер сматра да Кина, тачније Си Ђинпинг, дефинитивно није нека врста плаћеника и не жели да буде увучена у ту ситуацију. Кина је дуго говорила да је то проблем Сједињених Америчких Држава и Северне Кореје. И председник Трамп активно је вршио притисак на Си Ђинпинга да би га увукао у решавање проблема. Али још се више заоштрава криза, теже је Си Ђинпингу да стоји по страни.
„Занимљиво је да, ако погледате кинеске медије, севернокорејска криза није била, по мом мишљењу, чак ни у првих двадесет најпопуларнијих тема на друштвеним мрежама. Може се видети колико кинески државни медији потцењују значај онога што се дешава. Због тога сада Си Ђинпинг у извесној мери жели да та тема нестане“, наводи новинар.
„Русија, вероватно, није највећи играч у том питању. Северна Кореја је, ипак, двориште Кине. Русија би, можда, и желела да мисли да може да прошири свој утицај на Северну Кореју, али заправо у овом конкретном случају она нема такав утицај… Колико год би желела да тако мисли“, закључује новинар.