„Пре свега бих исправио ову историјску причу, зато што не треба почињати причу о пољско-совјетским, пољско-руским односима од 1945. године, од тренутка ослобађања (Пољске) од немачке окупације“, рекао је министар у интервјуу за „Вполитице“, коментаришући изјаву руског амбасадора Сергеја Андрејева да Пољска треба да сачува споменике совјетским војницима у знак захвалности за ослобођење од нациста.
„Мора се имати на уму да је Совјетски Савез у великој мери допринео избијању Другог светског рата и заједно са Немачком напао Пољску, чиме је такође одговоран за почетак Другог светског рата“, истакао је он.
Према његовим речима, водећи рат са Немачком, Совјетски Савез га је „проводио у сопственом интересу, јер је у то време већ неколико година био жртва немачке агресије“.
Коментаришући речи пољског дипломате, Пушков је навео да извештај о Другом светском рату треба водити од тренутка када су западне државе омогућиле Немачкој да изврши анексију дела Чехословачке.
„Не господине Вашчиковски. Почетак Другог светског рата треба узимати од Минхена када је Запад дао Чехословачку Хитлеру, а Пољска откинула свој комад од ње“, написао је Пушков на Твитеру.
Нет, г-н Ващиковский. Начало второй мировой надо вести от Мюнхена, когда Запад отдал Чехословакию Гитлеру, а Польша урвала свой кусок от нее
— Алексей Пушков (@Alexey_Pushkov) 11 августа 2017 г.
Председник Пољске Анджеј Дуда средином јула је потписао амандмане на Закон о забрани пропаганде комунизма, који предвиђа рушење совјетских споменика у земљи. Овај закон ступа на снагу три месеца од датума потписивања.
Према прорачунима Института за национална сећања Пољске, који је задужен за меморијалне послове, закон о декомунизацији тицаће се око 230 споменика Црвеној армији. Министарство спољних послова Русије саопштило је да је чињеница да је председник Пољске потписао закон који омогућава рушење совјетских споменика нечувена провокација која неће остати без последица.