„Наравно, ми комуницирамо са НАТО-ом у оквиру ’Партнерства за мир‘. То је оптимални ниво сарадње за нас и ми смо њиме задовољни. Увек говоримо нашим партнерима у НАТО-у да чувамо војну неутралност и немамо жељу да постанемо део НАТО-а, то је наша чврста одлука. Док год је председник наше земље и врховни командант Александар Вучић, а ја министар надлежан за оружане снаге, ми нећемо бити део НАТО-а нити других савеза“, рекао је Вулин током званичне посете Москви.
Он је додао да Србија очекује од својих партнера, Русије, САД, НАТО-а и Организације договора о колективној безбедности, да поштују њену одлуку да остане неутрална.
„Веома смо захвални Русији због њене политике према Косову и Метохији, њихов принципијелни став подршке међународног права, јер (ситуација) са Косовом и Метохијом више од свега (захтева поштовање) међународног права. То је наша политика и ми ћемо је се придржавати. Мислим да пријатељство између наше две земље не може да буде покварена нити компромитована“, закључио је министар.
Према парламентарној резолуцији из 2007. године, Србија је неутрална у погледу војних савеза, али је парламент 12. фебруара 2016. ратификовао документ о дипломатском имунитету за представнике НАТО-а и логистичку подршку на територији земље.
Индивидуални план партнерства Србије са НАТО-ом (ИПАП) ступио је на снагу у марту 2015. године. Овај документ дефинише образовно-техничку сарадњу, заједничке војне вежбе и стварање позитивног имиџа Алијансе у српском друштву. Међутим, 2013. године парламент Србије добио је статус посматрача у Парламентарној скупштини ОДКБ.
О испорукама С-300
Београд разматра могућност набавке руског ракетног система С-300, али је прерано говорити о неким детаљима трансакције, рекао је Вулин.
„Разматрамо ово питање (набавку), мислимо о томе, сувише је рано да се каже нешто конкретније. Не могу да говорим тако отворено и унапред. Не могу да коментаришем конкретно у вези са С-300, али генерално морамо да нашу војску боље да опремимо и оснажимо“, одговорио је Вулин на питање о току преговора о набавци С-300.
Раније је директор Федералне службе за војно-техничку сарадњу Русије Дмитриј Шугајев изјавио да Русија и Србија разматрају могућност испорука дивизија противавионског ракетног система С-300.
Говорећи о набавци тенкова, српски министар одбране казао је да је тачан датум набавке 30 руских тенкова Т-72С и 30 оклопних извиђачких возила БРДМ-2 у оквиру војно-техничке помоћи још није одређен, српска страна очекује да ће се то десити наредне године.
„Што се тиче БРДМ-2 и тенкова Т-72С, још није одређен тачан датум“, рекао је министар. Према његовим речима, остатак опреме у оквиру војне помоћи биће испоручен када буду решена сва административна питања.