„Треба урадити оно што се може, док се може. За ово нема много времена“, рекао је Дачић за РТС.
Он каже да је његова идеја компромис између два поларизована предлога који се данас могу чути — да је Косово српско и да га не треба делити и да је Косово независно и да треба прихватити реалност.
„У оба предлога Срби губе. Први предлог подразумева рат који не можемо да добијемо, други каже да смо изгубили Косово. Покушавам да предложим трајно решење, јер се оно базира на компромису историјског и етничког права, који подразумева разграничење онога што је српско и онога што је албанско“, нагласио је он.
Дачић објашњава да је његов предлог о разграничењу једини предлог у којем Србија и Срби нешто добијају.
Поводом тога што из Приштине не стиже одобравање за тај предлог, он наглашава да Приштина мисли да је дијалог покренут како би Србија признала Косово.
„У име Владе Србије и председника Србије, могу да кажем да ми никада нећемо признати једногласно проглашену независност Косова. Уколико без Србије желе да решавају ствари, зашто се позива Србија на састанке у Бриселу“, пита се он.
Упитан да ли би предлог прихватила међународна заједница, он каже да не види разлога зашто не би, иако је од британског амбасадора добио поруку да су они против промена граница.
„Рекао сам му да није згодно да они причају о томе јер су они променили границе Србије… Косово никада неће постати члан УН, без договора са Србијом. Нема трајног решења без договора са Србијом“, нагласио је Дачић.
Русија ће, каже, подржати све што Србија предложи. Предлог о разграничењу није предлог о сили, већ о договору.
„Интересују нас српске цркве на Косову и Метохији, Заједница српских општина, надокнада за узурпирану имовину. Уколико се прихвати тај модел разграничења, трајно се елиминишу узроци због којих Срби и Албанци ратују“, закључио је он.