Како је рекао, упоредо са кризом хуманитарних вредности, тренд песимизма због пораста ауторитаризма у свету је у порасту, што води ка рађању многобројних покрета који су против те појаве.
„Гледам Америку и чујем много критика упућених Белој кући. Многи који су били за Доналда Трампа, сада су против њега. Са друге стране, гледајући Русију, видим да се многи залажу за борбу против корупције. Мислим да је за време Стаљина то било немогуће. Било како било, промене ће доћи, додуше можда не тако брзо како би неки желели. Верујем у велику будућност Русије — земље која би могла да постане правцати мост између Истока и Запада“, рекао је он.
„Знате ли, моја машта је да штаб НАТО-а пређе у Москву. У руском менталитету НАТО је симбол непријатељске силе. Ако се канцеларија Алијансе нађе у Москви, са психолошке стране свима ће бити лакше, јер ће се створити осећај да су Руси и Американци заједно. Бојим се само да ме после оваквог предлога више неће пустити у Америку“, навео је далај-лама.
Говорећи о Европској унији и „брегзиту“, он је оценио да упркос одлуци Велике Британије да напусти ЕУ, многим Британцима то није по мери, о чему грађани отворено и говоре.
Са друге стране, како је рекао, у Кини је на снази комунистички систем, али је међу интелигенцијом све више оних који мисле другачије. „Слична је ситуација и када је реч о ратовима и насиљу. Морамо посматрати све светске процесе из угла развоја личности, односно на нивоу људи, а не политичких лидера“, додао је он.
„Политички лидери нису вечни, они се труде да контролишу све, али они не живе по сто година“, закључио је далај-лама.