Коначни производ тешко да ће стићи до своје циљне групе, а то су житељи Северне Кореје. У тој земљи је забрањено коришћење интернета, а казна за нарушавање безбедности и ширење сличних материјала веома је сурова.
„Глас Америке“, који контролишу америчке власти, односно Савет за радио-дифузију, издвојиће новац за снимање документарног серијала.
Лист „Гардијан“ пренео је раније, позивајући се на податке Стејт департмента, да је од 2002. до 2016. године у САД дошло свега 192 житеља Северне Кореје.
„Серијал треба да одражава разне аспекте живота Корејаца и њихове индивидуалне црте, које ће посебно заинтересовати севернокорејске гледаоце и омогућити им да створе тачнију представу о Америци у поређењу са сликом коју ствара севернокорејски режим“, наведено је у саопштењу.
Свака епизода ће трајати 20 минута. До краја ове године планирано је да буду емитоване две епизоде, а пројекат би требало да буде потпуно реализован до априла следеће године.
Ипак, у самој Северној Кореји тешко да ће неко бити у могућности да види тај серијал, с обзиром на строга ограничења приступа интернету. Само државни органи и научно-техничке организације могу да користе интернет.
За потребе житеља Северне Кореје ради унутрашња мрежа „Кванмјон“, у коју не може да доспе ништа из других земаља. Подаци у националну мрежу долазе тек након провере Центра за компјутерске информације Северне Кореје.
Није наведено на који начин „Глас Америке“ намерава да тај серијал учини доступним гледаоцима у Северној Кореји.
У августу 2016. године Савет за радио-дифузију је покренуо сличан пројекат посвећен Русима који су емигрирали у САД. Било је предвиђено снимање 26 епизода од по 25 минута.
Извештачи су планирали да садржај емитују преко сателитских канала, као и на „Јутјубу“, „Вимеу“ и на друштвеним мрежама.
Према објављеном плану, јунаци сваке епизоде треба да буду руски емигранти који су дошли у САД у потрази за америчким сном. Намера је да се прикажу разлике Русије и Америке, на пример, у области заштите здравља или учешћа друштва у политичким процесима. Језик серијала је руски.
Интересовање за реализацију корејског пројекта већ је показала компанија „Ист хил видео продакшн“ из Пенсилваније. Један од главних клијената те компаније је америчка армија.
Руководилац Центра за истраживање Југоисточне Азије, Аустралије и Океаније при Институту за оријенталистику Руске академије наука Дмитриј Мосјаков сматра да је реч превасходно о финансијском пројекту.
„Сада је тема Северне Кореје актуелна, сви говоре о томе. Зашто не снимити филм? Одлична схема. То је Америка! Одмах то треба искористити: или ’филм о‘ или ’филм за‘. Мислим да је то чисто финансијски пројекат од којег ће користи имати искључиво они људи који буду снимали филм“, навео је експерт.
Мосјаков додаје да је немогуће доставити тај материјал у Северну Кореју.
„То је веома затворено друштво. Док у неком другом друштву човек који је нарушио забрану плаћа казну, у Северној Кореји одмах следи најстрожа казна. Тамо постоји колективна одговорност. Житељи Северне Кореје неће се усудити да шире такав серијал. Први који добије такве информације отрчаће у службу безбедности и саопштити да је у току субверзивна кампања“, наводи Мосјаков.
Он подсећа да је и раније било покушаја да се кроз контакте и везе Севера и Југа житељи Северне Кореје наведу да се са више критицизма односе према режиму, али то није успело.