Како је рекао, сам закон има одређене рупе, а званичници Европске уније тврде да су они сами допринели да тај закон у одређеној мери може да се мимоиђе.
„За разлику од првобитног текста закона, одређени чланови и цифре су преправљене, а пре свега ту је реч о гасоводима. Наиме, у деловима текста је замењена битна реч, а уместо глагола ’морати’ у закону сада стоји ’било би пожељно‘“, истакао је.
Поред рога, додао је Чижов, учешће руског гаса у међународним енергетским пројектима са првобитних 10 процената повећано је на 33 одсто, али то се не односи на „Северни ток 2“ као и на остале крупне руске пројекте.
Чижов је такође рекао да ЕУ неће тек тако моћи да изгради јединствен став када је реч о санкцијама, будући да унутар ње постоје чланице које имају дијаметрално супротне ставове о руском гасу.
„Ту су са једне стране Немачка и Француска, које тврде да тај закон није у складу са међународним правом, док има и оних попут Пољске и балтичких земаља које скачу од среће што је такав закон усвојен“, додао је он.
Упркос томе, закључио је Чижов, ЕУ неће уводити контрамере Америци већ ће се залагати за одређене изузетке када је реч о самој примени закона.