Лист истиче да више од девет година, од једностраног проглашења независности Косова, српски председник позива своје грађане да морају то да приме к знању.
„Стандард“ преноси да је у ауторском тексту у „Блицу“, објављеном у јулу, Вучић рекао: „Морамо бити реални, не губити ништа или дати нешто што имамо, али исто тако не можемо очекивати да добијемо нешто што смо пре дуго времена изгубили“.
Од тада, констатује лист, он се пореди са Брантом, који је почетком 1970-их донео промену курса у политици према истоку — „преокрет кроз приближавање“.
Вучић, који у Србији има подршку већине становништва, усуђује се да покрене дебату која обећава позитивне ефекте, оцењује „Стандард“.
Лист наводи да Србија тиме може да иза себе остави терет прошлости, и то би могло у читавом региону донети коначно разјашњење односа међу државама бивше Југославије и нормалност.
Дневник подсећа да је грађанима доскора поручивано да Србија не би била више Србија ако би изгубила Косово, и оцењује да је заслугом Вучића с том поруком завршено.
„Стандард“ наводи и речи председника да би „неделовање био историјски злочин“.
Истовремено, лист указује да Вучић још није предочио конкретан план, али и да зна да Србија, без „нормализације“ односа са Косовом не може приступити ЕУ.
Један проблем је што је у преамбули Устава Косово наведено као интегрални део српске државе, подсећа „Стандард“,додајући да се она не може мењати, јер је за то потребна не само двотрећинска већина, већ и референдум.
Сви политиколози у Србији полазе од тога, како пише лист, да за то не постоји већина, те би било могуће да се оствари споразум међу државама, сличан оном који је 1972. потписан између Савезне Републике Немачке (БРД) и Демократске немачке Републике (ДДР), којим је Бон ДДР де факто, али не и де јуре признао.
Србија би тиме омогућила Косову да приступи међународним организацијама, што је до сада Београд блокирао, констатује бечки дневник.
„Стандард“ оцењује да је Вучић главни лидер на Балкану, а таквог га већ дуже сматрају Немачка и Европска комисија, те да се својим новим кораком јасно дефинисао као „човек Запада“.
Истовремено, лист констатује да Вучић дефинише питање Косова као проблем два народа, у чему није сам на Балкану, јер сви балкански политичари нису никада одустали од идеје етнички хомогених држава, и никада стварно прихватили стварање држава грађана.
„Тај поглед на ствари представља препреку у дијалогу, који Србија и Косово воде од 2011, а са Вучићевом иницијативом он би требало сада да добије на динамици“, уверен је „Стандард“.
Танјуг