Тренутно нико не располаже тачним спецификацијама пушке, иако је познато да је њен калибар 7,62 милиметра, а да ће укупна дужина снајпера бити нешто више од једног метра. Познато је и да ће се меци убацивати кроз шаржер, али када ће ући у арсенал руске армије — није познато.
Међутим, у руској војсци постоји мноштво „оних“ снајперских пушака које нису толико познате широј јавности, стога смо и желели да вам представимо неке од модела.
СВУ
Инжењери су се израдом ове пушке бавили још седамдесетих година прошлог века, и то за потребе опремања руских ваздушно-десантних снага. Наиме, потребна им је била нешто краћа пушка која би имала исте карактеристике као и оригинална варијанта Драгунова.
Укупна дужина јој је 980 милиметара, шаржер јој се налази иза обарача, а главна карактеристика је та што јој се звук пуцња осипа тако да противник не може да утврди тачну локацију одакле метак долази.
У стању је да погађа мете на удаљености до 800 метара, а најефикаснија је на раздаљинама између 200 и 300 метара.
АСВК
Војна снајперска пушка великог калибра (АСВК) званично је убачена у арсенал 2013. године, али је масовна производња започета 10 година раније.
Ово ефикасно оружје осмишљено је да неутралише противнике у панцирима, али и да пробија лака оклопна возила, и то захваљујући њеној дугој цеви.
Пуњење цеви метком се обавља ручно, што јој такође даје на прецизности када је реч о далеким метама.
ОРСИС Т-5000
Пушка Т-5000 произведена је у фабрици „Орсис“ и сматра се „хируршким инструментом“ међу пушкама.
Осмишљена је 2011. године, а свега годину дана касније већ су је користиле познате руске „Алфе“.
Изузетно је прецизна на великим растојањима и ергономски је осмишљена тако да је управљање пушком изузетно лако.
Може се пунити шаржерима од пет или 10 метака, а максимална удаљеност мете је 1.650 метара.
Највећи проблем код ове пушке је њена цена, будући да је изузетно скупа, а и меци које користи нису стандардни.
„Вихлоп“
Специјална снајперска пушка великог калибра „Вихлоп“ је направљена почетком двехиљадитих, и то за потребе Центра за специјалне намене руске Федералне службе безбедности (ФСБ).
Реч је о мешавини великог калибра од 12,7 милиметара, прилично кратке цеви од 1.110 милиметара, а и тешка је прихватљивих 6,5 килограма.
Омогућава бешумност пуцња, с обзиром на то да на крају цеви има масивни пригушивач.
Намењена је да пробије лака оклопна возила и панцире и то на удаљености од 600 метара.
СВЛ
Унутар породице пушака Лобајева (СВЛ) налази се преко 10 различитих модела снајпера са различитим карактеристикама.
Најчешћа варијанта је СВЛК-14С „Сумрак“, будући да је управо на тој пушци оборен рекорд у гађању циља на великој удаљености — чак 3.400 метара.
У Русији је користи Служба безбедности руског председника, а њена изузетно висока прецизност чини је „елитом“ међу снајперским пушкама.