„Неколико људи који су настрадали током бомбардовања хемијским оружјем поднели су тужбу и суд је донео одлуку у корист 18 лица која су настрадала или умрла и утврдили су износ новчане штете“, изјавио је представник судске власти Мосхени Еџеи.
Током Ирачко-иранског рата Вашингтон је пружао помоћ Багдаду. Према документима Сената, америчка страна је Ираку предала, између осталог, и микроорганизме и материјале идентичне онима које су експерти УН открили на остацима хемијског оружја које је употребила ирачка војска.
САД поричу умешаност у ирачки хемијски напад, изјављујући да их Багдад није информисао о својим намерама. Међутим, из архивских докумената се види да су америчке специјалне службе знале да је Садам Хусеин користио хемијско оружје.
Ирачко-ирански рат је почео након копнене и ваздушне инвазије ирачких снага на Иран 22. септембра 1980. године, као последица дугих граничних окршаја и међудржавних спорова између две земље, а додатно мотивисан страхом од Исламске револуције у Ирану 1979. године и њеним потенцијалним утицајем на дуго угњетавану шиитску већину у Ираку. Један од такође битних разлога је и жеља ирачког руководства, поготово председника Садама Хусеина, да Ирак замени Иран на месту најдоминантније заливске земље.