„Не смемо да злоупотребљавамо међународне организације као што је Интерпол у таквим случајевима“, рекла је Меркелова за телевизију РТЛ, говорећи о случају писца Догана Акханлија, који је у суботу ухапшен на захтев Турске док је био на одмору у Шпанији, преноси АФП.
Акханли је условно ослобођен после заседања суда, али је наложено да остане у Мадриду док не буде размотрен турски захтев за његову екстрадицију, рекао је његов адвокат, наводи АП.
Канцеларка је истакла да је Немачка у блиском контакту са Шпанијом у вези са тим случајем и да је спремна за телефонски разговор о томе са шпанским премијером Маријаном Рахојем уколико то буде потребно.
Према њеним речима, „ово је нажалост један од многих случајева“ у којима Турска гони немачке држављане.
„Зато смо умногоме променили нашу политику према Турској“, рекла је Меркелова на скупу где се срела са својим бирачима.
Те промене се, напомиње француска агенција, односе на појачана упозорења немачким туристима и потезе који треба да блокирају нова немачка улагања у Турској.
Меркелова је оценила и да је „апсолутно неприхватљиво да турски председник позове немачке грађане турског порекла да не гласају за неколико великих партија на општим изборима 24. септембра“.
Истовремено је и немачки министар спољних послова Зигмар Габријел поздравио ослобађање Акханлија који је у Шпанији ухапшен по турској потерници.
„Било би страшно када би Турска могла да издејствује да људи који су дигли свој глас против турског председника Реџепа Тајипа Ердогана заврше у затвору на другом крају Европе“, саопштио је Габријел, преноси АП.
Он је навео да има пуно поверење у шпански правосудни систем и да зна да „пријатељи и партнери у Влади Шпаније разумеју шта је улог“.
За сада је нејасно за шта је Акханли оптужен, али је он у прошлости писао о масовном убијању Јермена у Турској 1915. године, наводи америчка агенција, додајући да је убијање Јермена осетљива тема у Турској, која одбацује распрострањено мишљење да то убијање представља геноцид.
Акханли је, иначе, емигрирао у Немачку 1991. године након што је више година провео у затвору у Турској после војног пуча у тој земљи 1980. године, а немачки огранак удружења писаца ПЕН-а окарактерисао је потерницу за Акханлијем као политички мотивисану.
У међувремену, Ердоган је у обраћању присталицама у Истанбулу погоршање односа Анкаре и Берлина приписао немачким изборима који ће бити одржани идућег месеца и упозорио Немачку да „гледа своје посла“.
„Они немају никакве везе са демократијом“, закључио је Ердоган, упозоривши Габријела да „треба да зна где му је место“ и да треба да се обрати министру спољних послова, а не председнику Турске.
Танјуг