Потпуно помрачење Сунца могли су да виде становници САД од Орегона на западу земље, до Јужне Каролине на источној обали.
Помрачење је посматрало више милиона Американаца помоћу заштитних наочара, телескопа и камера.
Они су били сведоци астрономског феномена — два минута током којих се Месец налазио директно испред Сунца, изазвавши скоро потпуну таму и нагли пад температуре.
Чак је и председник САД Доналд Трамп изашао из Беле куће како би видео помрачење, преноси Ројтерс. Након изласка из Беле куће, председник је погледао у небо чкиљећи и показујући ка помрачењу.
President Trump, First Lady Melania Trump and Barron Trump wear their eclipse glasses to watch the solar eclipse as it crosses over D.C. pic.twitter.com/FGjLHOj9TO
— ABC News (@ABC) 21. август 2017.
„Не гледајте“, упозорио га је члан особља Беле куће, после чега је Трамп ставио заштитне наочаре.
Упитан какав је поглед, Трамп је показао палчевима ка горе.
Председник је помрачење посматрао са супругом Меланијом, сином Бароном и најближим сарадницима.
Остатак света појаву је могао да прати у преносу уживо на твитер-профилу „The Weather Channel“.
Данашње помрачење сунца је важно за научнике, јер је реч о тренутку када могу да проучавају горњи део атмосфере Сунца, који је обично невидљив.
За безбедно посматрање ове појаве потребно је заштитити очи затамњеним наочарама, попут оних које су направили стручњаци НАСА, а посматрање помрачења сунца је могуће и помоћу тзв. камере опскуре, која показује одраз помрачења кроз мали отвор и не захтева директно гледање у Сунце.
Помрачење Сунца је астрономска појава која се дешава када Сунце баца Месечеву сенку на површину планете Земље, што се може догодити само када се Месец налази између Земље и Сунца.
Земља, Месец и Сунце се нађу у савршеној линији једном у једној до три године, али се то најчешће дешава изнад полова или Пацифика, па мали број људи може да га види уживо.
Танјуг