Подаци које је прикупио најстарији функционални орбитер НАСА, „Марс одисеј“, показали су да се прилично велике количине замрзнуте воде налазе у екваторијалном подручју Црвене планете. Тако нешто није било очекивано ни на основу ранијих анализа прикупљених података нити на основу научних сазнања, преноси Срна.
„У прошлости смо знали да под тлом у близини полова постоји лед. Такође смо видели мање површине у близини екватора“, рекао је за лист „Њу сајентист“ Џек Вилсон са Универзитета Дурхам у Великој Британији. Како истичу, будући да на Марсу нема других значајнијих извора водоника, његова детекција добар је индикатор количина воде, односно леда у тлу.
Стручњаци сматрају да је једино логично објашњење за овакве неочекиване налазе могућност да су се истражена подручја, која се данас налазе око екватора, у прошлости налазила на хладнијим географским ширинама. То значи да је Марсова оса ротације у прошлости била значајно нагнута у односу на данашњу.
У екваторијалном подручју лед би могао да подржава постојање микроба. То значи да би Марс, са својим пријатнијим температурама, могао бити занимљив и за колонизаторе и за ловце на ванземаљски живот.