„Дојче веле“ додаје да Асад поставља услове државама које желе да успоставе нове односе с његовом земљом, преноси Б92.
Наводи се да је Асад самоуверено одржао говор пред више десетина сиријских дипломата. Између осталог, рекао је и да неће бити сарадње са земљама које „нису јасно раскинуле своје везе са тероризмом“.
Реч је о много, прецизније неколико држава са Арапског полуострва. Ту је и више европских држава, као и САД. Асад све њих оптужује да „сарађују с терористима“.
„Дојче веле“ наводи да председник Сирије има разлога за оптимизам: говор је одржао само три дана након што је џихадиста у Барселони комбијем убио 15 особа, док је више од 100 повредио.
Према оцени овог медија, напади као тај за Асада представљају неку врста „поклона“. Они доприносе да дојучерашњи непријатељи сиријског председника почињу да гледају на њега као на потенцијалног партнера.
„На Западу скоро да не прође недеља а да ДАЕШ не изврши неки терористички напад. Такве околности присилиле су западне политичаре да промене своје мишљење о Сирији, рекао је Асад пред окупљеним дипломатама.
Немачки медиј наводи да САД већ неко време трагају за новим приступом Сирији. Пре неколико недеља амерички председник Доналд Трамп саопштио је да ЦИА прекида свој програм подршке Асадовим противницима. Он је тако реаговао на неуспех агенције ЦИА.
Од више хиљада бораца, које су обучиле САД, на крају се као поуздан партнер показало само неколико.
Према анализи, није Вашингтон прекидом тог програма само сигнализирао да се све више дистанцира од Асадових противника, већ се САД истовремено све више приближавају Русији, која је одувек подржавала Асадову Владу.
Наводи се да је амерички министар спољних послова Рекс Тилерсон, иако је у интервјуу за америчку телевизију „Фокс“ рекао да његова земља и даље „жели да спречи да Асад остане на власти“, додао и то да САД и Русија имају заједнички интерес, а то је јединствена и стабилна Сирија. Међутим, из руске перспективе, то је могуће реализовати само са Асадом на челу државе.
„Дојче веле“ оцењује да Трампова администрација оклева, исто као и администрација бившег председника Барака Обаме. Разлози за то су јасни: у Вашингтону се џихадистичке трупе, као што су ДАЕШ и Ал Каида, доживљавају као озбиљна претња.
„Џихадистички покрети свеукупно, а не појединци или групе, представљају претњу за САД, Запад и муслиманске заједнице“, наводи се у пројекту „Критикал третс“ конзервативног аналитичког института „Американ ентерпрајз институт“.
Израелски лист „Харец“ почетком августа је објавио да су америчке специјалне јединице заједно са либанском војском увежбавале сукобе са јединицама Исламске државе.
Немачки медиј наводи да би притом требало подсетити да је либанска војска блиска паравојним јединицама Хезболаха, а то је ирански савезник.
„Либан и Хезболах налазе се у сивој зони“, цитира израелски дневник аналитичара Факсала Итаника из Центра за Средњи исток „Рафик Харири“.
Итаник каже да „Либан није права држава, али ни Хезболах није искључиво терористичка група“.
„Дојче веле“ наводи да такву испреплетаност САД не могу да заобиђу. Уосталом, шеф Хезболаха Хасан Насралах изјавио је за „Харец“ да „свет полази од тога да ће сиријска Влада остати на власти“.
Према оцени, спорне су политичке последице Обамине политике, а још више политика Трампове администрације према џихадистичким претњама.
У студији вашингтонског „Институт фор стади оф вор“ оцењује се да је, истовремено, и приближавање Русији ризично. Наводи се да је проблематичан, пре свега, избор савезника.
„Сунитски Арапи виде САД као партнера руско-иранске коалиције, па тако и Вашингтон сматрају одговорним за злочине које је починила ова коалиција“, наводи се у студији.
„Дојче веле“ закључује да се Асад, бар тако изгледа, засад држи на власти. Успело му је да се представи као бедем против тероризма.
Међутим, ако сунити и даље буду уверени да се суочавају са савезом Русије и САД, онда ће џихадизам добити још већи подстицај. У том случају, упозоравају амерички аналитичари, садашњи терор представља само претходницу једног још бруталнијег.